اولین پرتاب فالکون هوی اسپیس ایکس در سال 2023 با یک محموله مخفی انجام شد


موشک قدرتمند فالکون هوی اسپیس ایکس دومین پرتاب خود را در کمتر از سه ماه انجام داد و اکنون پنج پرواز موفق در تاریخ خود دارد. این موشک بامداد دوشنبه در ساعت 02:26 به وقت ایران از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا به پرواز درآمد و ماموریت محرمانه ای به نام USSF-67 برای نیروی فضایی ایالات متحده به فضا پرتاب کرد.

فالکون هوی شامل سه مرحله اول تغییر یافته موشک فالکون 9 اسپیس ایکس است. این سه مرحله به هم پیوسته دارای یک مرحله بالایی هستند که بار را حمل می کند. دو تقویت کننده جانبی این موشک هشت دقیقه پس از پرتاب با موفقیت به زمین بازگشتند و در پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در نزدیکی مرکز فضایی کندی فرود آمدند. این دومین فرود برای هر دوی آنها بود.

تقویت کننده مرکزی موشک ماموریت USSF-67 یک پرتابگر جدید بود و دیگر فرصتی برای پرواز نخواهد داشت. زیرا مدت کوتاهی پس از بلند شدن، طبق برنامه ریزی در اقیانوس اطلس ریخته شد. در همین حال، مرحله بالایی فالکون هوی به حمل محموله های خود به مدار ادامه داد. اما تصاویر زیادی از سفر او منتشر نشد. به درخواست نیروی فضایی، اسپیس ایکس پخش اینترنتی پرتاب را درست پس از فرود تقویت کننده ها متوقف کرد و مشخص نبود دقیقا چه زمانی محموله ها در مدار قرار گرفتند.

محموله اصلی USSF-67 یک ماهواره رله ارتباطی نظامی به نام Continuous Broadcast Amplifier Satcom 2 (CBAS-2) است که در مدار زمین ثابت در ارتفاع تقریباً 35700 کیلومتری از سطح زمین قرار می گیرد. طبق گزارش Space.com، ماموریت CBAS-2 ارتقای قابلیت های مخابراتی ماهواره های نظامی موجود و پخش مداوم داده های نظامی از طریق لینک های رله مخابراتی فضایی است.