انویدیا بخشی از خط تولید کارخانه های آمریکایی TSMC را ذخیره می کند


جنسون هوانگمدیرعامل انویدیا در مصاحبه ای جدید با CNBC گفته است که این شرکت برای تولید پردازنده های گرافیکی به کارخانه هایی که TSMC در آریزونا در حال ساخت آن است می رود. شرکت تایوانی TSMC که بزرگترین سازنده تراشه های قراردادی در جهان است، به دنبال سرمایه گذاری 40 میلیارد دلاری در ایالت آریزونا برای ساخت دو کارخانه پیشرفته است.

سی جی ماستحلیلگر موسسه Orcor، TSMC را “یک شرکت بسیار مهم” در زنجیره تامین تراشه می داند و می گوید که روابط پرتنش بین ایالات متحده و چین ممکن است بر فعالیت های شرکت تأثیر بگذارد: “اگر من سهامدار انویدیا باشم، این تنها چیزی است که به من می دهد. خواب.” ماس می گوید هر گونه اختلال در فعالیت های TSMC علاوه بر انویدیا، سایر شرکت ها مانند AMD، Qualcomm و Intel را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

مدیرعامل انویدیا همچنین به شرط بندی این شرکت در زمینه هوش مصنوعی اشاره کرد. از آنجایی که محبوبیت این فناوری به لطف چت بات ChatGPT افزایش یافت، درآمد انویدیا به طور چشمگیری افزایش یافته است. انویدیا پردازنده های گرافیکی مورد نیاز سرویس هایی مانند ChatGPT را فراهم می کند.

به گفته جنسون هوانگ، بسیاری از تحلیلگران نسبت به سرمایه گذاری انویدیا در هوش مصنوعی تردید داشتند، اما تیم سبز از آن زمان تاکنون راه طولانی را طی کرده است و فناوری هایی را ساخته است که در ChatGPT، سیستم های پزشکی و حتی ابررایانه ها استفاده می شود.

افزایش درآمد انویدیا در ChatGPT در زمانی اتفاق می افتد که درآمد GPU این شرکت به دلیل کاهش فروش رایانه های شخصی کاهش یافته است.

هوانگ می گوید که او و تیمش سال ها پیش متوجه شدند که صنعت فناوری به سمت هوش مصنوعی در حال حرکت است: «به همین دلیل است که ما کل شرکت را از پایین به بالا تغییر دادیم. تمام تراشه‌هایی که ما می‌سازیم روی هوش مصنوعی متمرکز بودند.»

سرمایه گذاران وال استریت نسبت به آینده انویدیا بسیار خوشبین هستند و پیش بینی کرده اند که درآمد این شرکت بیش از پیش افزایش یابد. گفته می شود بیش از 10000 پردازنده گرافیکی Nvidia برای آموزش ChatGPT بتا استفاده شده است. تحلیلگران می گویند که اگر موتور جستجوی گوگل از ChatGPT استفاده کند، به 4.1 میلیون پردازنده گرافیکی Nvidia نیاز دارد.