انویدیا با عرضه تراشه در چین تحریم های آمریکا را دور زده است


محبوبیت ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT باعث شده است که تقاضا برای تراشه های Nvidia رشد قابل توجهی داشته باشد. در حال حاضر انویدیا تراشه های مختلفی مانند A100 و H100 را به مشتریان خود ارائه می دهد که به طور ویژه در پردازش هوش مصنوعی استفاده می شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری دیجی تایمز به نقل از منابع آگاه، انویدیا در تلاش است تا عرضه این تراشه ها را با حجم تقاضا مطابقت دهد.

افزایش تقاضا برای تراشه های انویدیا به ویژه در بازار چین احساس می شود، جایی که این شرکت نسخه های اصلاح شده A100 و H100 را برای دور زدن تحریم های ایالات متحده به فروش می رساند.

چین به دلیل تحریم های آمریکا نمی تواند آخرین تراشه های هوش مصنوعی را خریداری کند و به همین دلیل تراشه های اصلاح شده انویدیا به نام های A800 و H800 فروش بالایی را تجربه می کنند.

افزایش تقاضا باعث شده تا انویدیا قیمت تراشه ها را تا 40 درصد افزایش دهد تا A800 با قیمت 36500 دلار به فروش برسد. تراشه V100 که در سال 2018 عرضه شد و در حال حاضر تقاضای زیادی در بازارهایی مانند ایالات متحده ندارد، با قیمت 10000 دلار در چین به فروش می رسد.

ظاهرا انویدیا خدمات رسانی به مشتریان غیر چینی را در اولویت قرار داده است. این موضوع باعث تاخیر قابل توجهی در عرضه تراشه های هوش مصنوعی در بازار چین شده است. بر اساس گزارش ها، فاصله بین سفارش و تحویل این تراشه ها در چین حداکثر به 6 ماه می رسد.

مصرف کنندگان بازار کارت گرافیک نگران هستند که افزایش تقاضا برای تراشه های هوش مصنوعی باعث کمبود کارت گرافیک در بازار شود. گرافیک انویدیا در طول همه گیری کرونا بسیار نادر بود.