انویدیا با خروج از صنعت ارزهای دیجیتال بر حوزه هوش مصنوعی تمرکز خواهد کرد


مایکل کاگانمدیر ارشد فناوری انویدیا در مصاحبه اخیر خود با گاردین اعلام کرد ارزهای دیجیتال چیز جدیدی برای جامعه به ارمغان نمی آورند. این بیانیه بسیار جالب است زیرا چند روز پس از رویداد GTC 2023 آمده است. جایی که مدیرعامل انویدیا در مورد هوش مصنوعی و اهمیت این فناوری در دنیای محاسبات صحبت زیادی کرد.

کاگان وی در بخشی از سخنان خود گفت: بسیاری از وظایف در دنیای ارزهای دیجیتال نیاز به پردازش موازی دارند و انویدیا در این زمینه بهترین است؛ بنابراین مردم از پردازنده های ما برای این منظور استفاده کردند، کارت گرافیک خریدند و در نهایت ارزش بازار ارزهای دیجیتال کاهش یافت. زیرا هیچ چیز مفیدی برای جامعه به ارمغان نیاوردند، اما هوش مصنوعی مزایایی برای جامعه بشری دارد.

مایکل وی در ادامه اعلام کرد که به جای استفاده از پردازنده‌های گرافیکی انویدیا برای استخراج ارزهای دیجیتال، چندین اپلیکیشن دیگر مانند هوش مصنوعی در قالب ChatGPT وجود دارد. جنسن هوانگمدیرعامل انویدیا در جریان GTC 2023 گفت که اولین ابرکامپیوتر OpenAI خود را به این شرکت تحویل داده است تا قدرت پردازش مورد نیاز برای سرورهای ChatGPT را فراهم کند.

تاریخچه انویدیا با ارزهای دیجیتال و استخراج آنها مسیر پرپیچ و خمی را طی کرده است. بر اساس این گزارش WccfTech، در حالی که این شرکت فعالانه تلاش کرده است استفاده از سخت‌افزار و پردازنده‌های گرافیکی بازی را برای اهداف ماینینگ محدود کند، برخی از کارت‌های گرافیک مخصوص ارزهای دیجیتال به نام Nvidia CMP نیز منتشر شده‌اند که صرفاً برای فرآیند استخراج ارز دیجیتال طراحی شده‌اند. تیم سبز همچنین افزایش قابل توجهی در درآمد را در طول رونق استخراج ارزهای دیجیتال تجربه کرد و برخی از شرکای اصلی آن تعداد زیادی GPU را به شرکت‌های بزرگ استخراج ارز دیجیتال ارسال می‌کردند.