انقلاب هوش مصنوعی یا مرگ اینترنت؟


و در نهایت، مشکلی که می‌خواهیم در مورد آن صحبت کنیم، مستقیماً به خود ابزارهای هوش مصنوعی مربوط نمی‌شود، بلکه به تأثیری که بر کل اینترنت خواهند گذاشت مربوط می‌شود.

موتورهای جستجو مبتنی بر هوش مصنوعی پاسخ ها را از وب سایت ها استخراج می کنند. اگر برای این وب سایت ها ترافیک ایجاد نکنند، صاحبان وب سایت درآمد تبلیغاتی خود را از دست می دهند. اگر وب سایت ها درآمد تبلیغاتی خود را از دست بدهند، در نهایت ورشکست شده و ناپدید می شوند. و اگر وب‌سایت‌ها از کار بیفتند، هیچ اطلاعات جدیدی برای هوش مصنوعی برای دریافت پاسخ وجود ندارد. آیا اینترنت به آخر خط رسیده است؟

راستش آنقدرها هم بد نیست. گوگل سال هاست که با معرفی Snippet و Google OneBox در این مسیر قدم گذاشته و اینترنت همچنان پابرجاست. اما روشی که بینگ جدید و سایر موتورهای جستجوی هوش مصنوعی می‌خواهند به کاربران پاسخ دهند، بدون شک مرگ اینترنت را که ما می‌شناسیم تسریع خواهد کرد.

مایکروسافت می گوید بینگ جدید به منابعی که استفاده می کند پیوند دارد و کاربران می توانند برای اطلاعات بیشتر روی پیوندها کلیک کنند. اما آیا تمام هدف هوش مصنوعی ارائه عملکرد بهتر نسبت به موتورهای جستجوی قدیمی نبود؟ وظیفه چت بات ها خلاصه کردن محتوای وب سایت هاست تا کاربران برای یافتن پاسخ سوال نیازی به مطالعه بیشتر نداشته باشند. نمی توان ادعا کرد که به طور چشمگیری از گذشته جدا می شویم و می خواهیم همان ساختارهای قدیمی جستجوی وب را حفظ کنیم.

هیچ کس نمی داند در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. شاید این نگرانی کاملاً بی اساس باشد و موتورهای جستجوی هوش مصنوعی همچنان کاربران را به کلیک بر روی پیوندها و ایجاد ترافیک برای وب سایت ها هدایت می کنند. نادلا که نسبت به آینده خوشبین است، می گوید که شاید بینگ جدید رقابت بیشتری بین موتورهای جستجو ایجاد کند و به این ترتیب هر دو صاحب وب سایت از مزایای بیشتری برای کسب درآمد بهره مند شوند و انتخاب های بیشتری پیش روی کاربران قرار گیرد.

یا شاید دوران کسب درآمد از تبلیغات برای وب سایت ها به پایان رسیده است. شاید وقتی چت بات ها با تمام محتوای اینترنتی انجام می شود، مدل جدیدی از کسب درآمد از خاکستر بیرون می آید. شاید این مسیری است که ما به سمت ظهور فراجهان می رویم! در حال حاضر، تنها چیزی که مشخص است این است که فناوری که صد سال پیش ظهور آن پیش‌بینی شده بود، به این راحتی از بین نخواهد رفت. شما فقط باید یاد بگیرید که چگونه با آن به بهترین شکل تعامل کنید و اگر آخرالزمان روباتی در پیش است چگونه زنده بمانید.