انقلاب خواب فن آوری؛ همه چیز در مورد خدمات ابری


سرویس رایانش ابری چیست؟

خدمات رایانش ابری با ذخیره اطلاعات در مکان‌های مختلف به نام «دیتاسنتر» کار می‌کنند. یک مرکز داده ممکن است هزاران کامپیوتر شبکه ای داشته باشد که آن را بسیار قدرتمند می کند. به عبارت دیگر، اطلاعاتی که ذخیره می شود بین دستگاه های فیزیکی مختلف توزیع می شود و در یک مکان ذخیره نمی شود. خدمات رایانش ابری همچنین دارای قابلیت هایی مانند بازیابی بلایا، مقیاس پذیری بالا، قابلیت حمل و انعطاف پذیری هستند. هدف از خدمات رایانش ابری بهبود عملکرد کسب و کارها در همه ابعاد است. این خدمات به صرفه جویی در هزینه، افزایش امنیت و حفظ کیفیت بالای خدمات کمک می کند.

انواع خدمات ابری

سه نوع اصلی از خدمات رایانش ابری وجود دارد:

  • زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS)
  • پلت فرم به عنوان یک سرویس (PaaS)
  • نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS)

این خدمات سطوح مختلف کنترل و مسئولیت را در اختیار کاربران قرار می دهند.

زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS)

با IaaS، کاربر مسئولیت مدیریت همه چیز از سیستم عامل گرفته تا میان افزار، داده ها و برنامه ها را بر عهده دارد. ارائه دهنده خدمات سایر وظایف مانند مجازی سازی، مسئولیت سرورها، ذخیره سازی و شبکه را انجام می دهد. کاربران بر اساس منابعی که استفاده می کنند، مانند چرخه های CPU، حافظه، پهنای باند و غیره، پرداخت می کنند. نمونه هایی از محصولات IaaS عبارتند از: خدمات وب آمازون و Microsoft Azure.

برخی از کسب و کارها از IaaS به عنوان بخشی از استراتژی ” مهاجرت ابری” استفاده می کنند که در آن داده ها و برنامه های کاربردی را به ابر منتقل می کنند. به عنوان مثال، یک کسب و کار کوچک ممکن است فایل ها، ایمیل و سرورهای وب خود را به جای ذخیره سازی فیزیکی به فضای ابری منتقل کند.

برخی دیگر از IaaS به عنوان بخشی از طرح بازیابی بلایا استفاده می کنند. ارائه دهندگان خدمات ابری نسخه های پشتیبان مختلفی را در مراکز داده مختلف ذخیره می کنند. حتی اگر مشکلی در یکی از دیتاسنترها رخ دهد، داده ها به طور ایمن در جای دیگری ذخیره می شوند. به این ترتیب، کسب و کارها می توانند داده های خود را در صورت حمله باج افزار، حذف تصادفی یا فاجعه ای مانند سیل، آتش سوزی یا سایر بلایای طبیعی بازیابی کنند.

Finix نمونه بارز IaaS است که شرکت ها و کسب و کارها می توانند از آن برای افزایش کارایی فرآیند پرداخت داخلی خود استفاده کنند. این سرویس همچنین مکانیسم های گزارش دهی را به سازمان ها ارائه می دهد. Digital Ocean نمونه دیگری از IaaS است که به کسب و کارها کمک می کند تا در چند ثانیه چندین ماشین مجازی بسازند. به این ترتیب سازمان ها می توانند محصولات خود را به نحو احسن مدیریت کنند و در عین حال ذخیره سازی داده های خود را بر اساس ترافیک ورودی افزایش دهند.

پلت فرم به عنوان یک سرویس (PaaS)

برنامه های پلتفرم به عنوان سرویس (PaaS) محیطی را برای توسعه، آزمایش و میزبانی برنامه ها در اختیار کاربران قرار می دهند. کاربر مسئولیت مدیریت داده ها و نرم افزار خود را بر عهده دارد و سرویس دهنده سایر مسئولیت ها را انجام می دهد. با PaaS، نیازی به نگرانی در مورد به روز رسانی نرم افزار، سیستم عامل یا حافظه نیست. کاربران می توانند برای هر منبعی که نیاز دارند پرداخت کنند. نمونه هایی از PaaS عبارتند از Google App Engine یا SAP Cloud.

پیجر دیوتی نمونه‌ای از PaaS است که به کسب‌وکارها در پیاده‌سازی مدیریت حوادث کمک می‌کند. کسب‌وکارها می‌توانند رویدادهای جدید را به صورت آنی نظارت کنند. همچنین از نظر جمع آوری داده ها و توزیع وظایف برای آنها سودمند است.

نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS)

در مدل SaaS، کاربران مجوزهایی را برای استفاده از یک برنامه خریداری می کنند. برخلاف مدل‌های IaaS و PaaS، کاربران معمولاً اشتراک‌های ماهانه یا سالانه را به جای یک منبع خاص خریداری می‌کنند. برخی از نمونه های محبوب SaaS عبارتند از: Microsoft 365، Dropbox و DocuSign.

مدل SaaS برای کسب و کارهای کوچکی که فاقد منابع مالی یا فناوری اطلاعات برای توسعه جدیدترین و بهترین راه حل ها هستند مفید است. با این مدل، جایی برای نگرانی های مالی و کاری وجود ندارد.