اندروید 14; پس از 15 سال، گوگل اعتراف کرد که حق با اپل بود


پس از مدت ها انتظار، گوگل اولین نسخه پیش نمایش اندروید 14 را در اختیار توسعه دهندگان قرار داد. نسخه‌های جدید اندروید معمولاً چند ماه در مرحله پیش‌نمایش برای رفع باگ‌ها سپری می‌کنند و سپس نسخه بتا در دسترس کاربران عادی قرار می‌گیرد. پس از مدتی، نسخه پایدار اندروید به صورت عمومی برای دستگاه های مورد نظر منتشر می شود. در نیمه دوم سال جاری شاهد عرضه اندروید 14 خواهیم بود.

گوگل معمولا ویژگی های اصلی نسخه جدید اندروید را تا کنفرانس سالانه I/O مخفی نگه می دارد، بنابراین هنوز جزئیات زیادی در مورد اندروید جدید منتشر نشده است. کنفرانس I/O معمولا در ماه می یا ژوئن برگزار می شود.

به گزارش تیرازیس فایل، مهم ترین تغییر اولیه اندروید 14 جلوگیری از نصب اپلیکیشن های قدیمی است. با گذشت زمان، سیستم عامل ها به API های جدید مجهز می شوند و امنیت آنها افزایش می یابد. با توجه به تغییراتی که اندروید 14 تجربه کرده است، برنامه های ساخته شده با API های قدیمی ممکن است به خوبی کار نکنند.

اندروید سیستمی برای سازگاری با اپلیکیشن های قدیمی دارد تا به آنها اجازه اجرای بهینه را بدهد، اما این سیستم با محدودیت هایی مواجه است. به عنوان مثال، در اندروید 12، ویژگی ها و محدودیت های جدید فقط برای برنامه هایی اعمال می شود که برای این سیستم عامل یا نسخه های جدیدتر توسعه یافته اند. به این ترتیب اپلیکیشن های قدیمی با همان قوانین امنیتی قدیمی قابل دسترسی هستند. توسعه دهندگان بدافزار از این فرصت برای هدف قرار دادن نسخه های قدیمی اندروید استفاده می کنند.

برای اولین بار، از طریق اندروید 14، گوگل قصد دارد با توسعه دهندگان بدافزار جدی تر از همیشه برخورد کند. برخلاف نسخه های قبلی، این سیستم عامل اجازه نصب اپلیکیشن های قدیمی را نمی دهد. تمامی برنامه هایی که برای اندروید 6 و نسخه های قبلی توسعه یافته اند در اندروید 14 غیرفعال خواهند شد.

کاربرانی که علاقه ای به بارگذاری جانبی ندارند، احتمالاً سال هاست برنامه ای را که برای اندروید 6 ساخته شده است ندیده اند. این اپلیکیشن ها در گوگل پلی موجود نیستند و تنها راه نصب آن ها سایدلودینگ است.

در سال 2018، گوگل قوانین جدیدی را به اجرا درآورد که بر اساس آن برنامه های جدید و به روز شده باید برای نسخه ای از اندروید که بیش از یک سال از انتشار آن نمی گذرد، توسعه یابد. در سال 2018 این قانون برای اندروید 8 اعمال شد و به مرور زمان محدودیت های گوگل تغییر کرد. اکنون که به سال 2023 رسیده ایم، این محدودیت مربوط به اندروید 12 است.

اپل سال‌هاست که به کاربران آیفون اجازه نمی‌دهد به‌طور رسمی اپلیکیشن‌ها را در کنار هم قرار دهند. توجیه همیشگی اپل حفظ حریم خصوصی و امنیت کاربران است و ظاهرا گوگل نیز تصمیم گرفته مسیر مشابهی را طی کند.