اندروید 14 احتمالاً قابلیت نصب دو نسخه از یک برنامه را به طور همزمان ارائه می دهد


برخی از سازندگان گوشی‌های اندرویدی قابلیت شبیه‌سازی برنامه‌ها را بر روی پوسته‌های سفارشی خود ارائه می‌کنند و اگرچه این ویژگی در گوشی‌های هر برند کمی متفاوت است، اما در نهایت عملکرد یکسانی دارند. به این ترتیب کاربران می توانند دو نسخه از یک برنامه را روی گوشی خود اجرا کنند و هر کدام را با حساب های جداگانه وارد کنند. به عنوان مثال، اگر دو حساب کاربری در یک شبکه اجتماعی دارید، می توانید دو نسخه از برنامه رسمی آن را نصب کنید و هر کدام را با یک حساب متفاوت استفاده کنید.

اکنون به نظر می رسد که گوگل تصمیم گرفته است امکان اجرای دو نسخه یکسان از یک اپلیکیشن را در دستگاه های اندرویدی ارائه دهد. میشال رحمانکارشناس نرم افزار با بررسی کدهای نسخه پیش نمایش اندروید 14 متوجه وجود پرچم جدیدی به نام Cloned Apps در قسمت تنظیمات این سیستم عامل شد که عملکرد مذکور را در اختیار کاربران قرار می دهد.

به گفته Androidauthority، از آنجایی که قابلیت شبیه‌سازی اپلیکیشن‌های اندروید در حال حاضر در دست توسعه است، عملکرد آن محدود است. برای استفاده از این ابزار در اندروید 14 ابتدا باید برنامه هایی را که قصد کلون کردن با ابزارهای توسعه دهنده را دارید تعریف کنید. فرآیندی که مانعی برای کاربران عادی خواهد بود. همچنین، هنگامی که برنامه ها راه اندازی می شوند، سیستم عامل به اندازه کافی آنها را متمایز نمی کند.

به طور کلی امکاناتی مانند شبیه سازی اپلیکیشن در نسخه های پیش نمایش توسعه دهندگان ارائه می شود و ممکن است برخی از آنها در نسخه های نهایی حذف شوند. با توجه به اینکه از زمان عرضه اندروید 12 شواهدی مبنی بر اضافه شدن این ویژگی وجود دارد، به نظر می رسد گوگل در حال اصلاح آن است و از این رو انتظار داریم در نسخه پایدار اندروید 14 در اختیار کاربران قرار گیرد.