انجمن واردکنندگان موبایل: خرید آیفون 14 عواقب حقوقی و مالی خواهد داشت


حدود دو ماه از واردات اولین گوشی های آیفون 14 به ایران می گذرد، این گوشی ها همچنان غیرفعال هستند و به دلیل اینکه وضعیت رجیستری آن ها هنوز مشخص نیست، انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی دائما به خریداران و فروشندگان هشدار می دهد که از خرید و فروش خودداری کنند. تلفن ها از آیفون 14 خودداری کنید.

اگرچه هیچ یک از جدیدترین گوشی های اپل در ایران رجیستر نشده است، اما تعداد زیادی از این گوشی ها وارد کشور شده است. محمدرضا علیان، سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، درباره آمار ورود آیفون 14 به ایران به ایسنا گفت:

تاکنون حتی یک آیفون 14 در ایران ثبت نشده است. بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی اتحادیه های کارگری، تخمین زده می شود که حدود 25 هزار آیفون 14 در کشور وجود داشته باشد.

با وجود اینکه وضعیت فعال سازی گوشی های جدید آیفون همچنان در بلاتکلیفی و هاله ای از بلاتکلیفی به سر می برد، اما با رقم اعلام شده از سوی عالیان، به نظر می رسد تقاضا برای آیفون 14 وجود داشته باشد و مردم به هشدار مبنی بر عدم خرید این گوشی چشم پوشی کنند. به خرید آن ادامه دهید می دهند. با این حال، سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل بار دیگر با اشاره به تبعات مالی این خرید برای خریداران، توصیه به عدم خرید آیفون 14 را تکرار کرده و اعلام کرده است:

فروشندگان و مردم باید بدانند از خرید و فروش کالاهایی که از ثبت نام مطمئن نیستند و کد رجیستری ندارند خودداری کنند. با توجه به اینکه قیمت آیفون 14 حدود 50 تا 60 میلیون تومان است، خرید این موبایل عواقب مالی فراتر از عواقب قانونی برای خریداران و فروشندگان خواهد داشت.

پیش از این سامانه همتا در مورد وضعیت گوشی های جدید آیفون در کشور اظهار نظر کرده بود و اعلام کرده بود که تمامی گوشی های آیفون 14 قاچاق هستند و اتحادیه های صنفی از خرید و فروش آنها خودداری کنند. البته دو روز بعد گمرک اعلام کرد که گوشی های وارد شده توسط مسافران قاچاق نیست اما از آنجایی که امکان پرداخت حقوق و عوارض گمرکی برای مسافر وجود ندارد، امکان فعال سازی آن نیز وجود ندارد.

سخنگوی انجمن واردکنندگان گوشی‌های موبایل، تبلت و لوازم جانبی درباره قانونی یا غیرقانونی بودن این گوشی‌ها نیز توضیح داده است که هر کالایی که از طریق رویه مسافری وارد می‌شود در صورت اظهار در گمرک قابل ثبت است اما در صورت عدم اظهارنامه در گمرک قابل ثبت است. اعلام کرد، غیرقانونی است. و ثبت نشده است. اما در حال حاضر موضوع این است که آیا اصلاً آیفون 14 رجیستر می شود یا خیر.

این عدم تعیین تکلیف در حالی ادامه دارد که گوشی های آیفون 14 وارد شده به کشور به صورت مسافری در گمرک ارزش گذاری شده اما امکان پرداخت آن وجود ندارد و در نتیجه امکان استفاده از آن وجود ندارد. هر چند تاکنون دلیل تصمیم برای فعال نشدن این گوشی ها اعلام نشده و گمرک نیز پاسخی به پیگیری های ما در این زمینه نداده است.

به نظر می رسد اگر امکان واردات آیفون 14 وجود داشته باشد، حداقل تا چند ماه آینده ارز زیادی خواهد داشت و به همین دلیل این تصمیم گرفته شده است.

رجیستر نشدن آیفون 14 و وجود چند هزار گوشی غیرفعال در کشور، واردکنندگان، فروشندگان و خریداران را دچار سردرگمی کرده است و هنوز مشخص نیست این بلاتکلیفی تا کی ادامه خواهد داشت. محمدرضا علیان هر چند هفته گذشته در گفت و گو با تیرازیس فایل زمان احتمالی حل مشکل فعال سازی آیفون 14 را از ماه آینده تخمین زد، اما این زمان را فقط یک پیش بینی دانست و گفت:

این موضوع مطرح نشده است و تنها انتظار می رود در ماه دسامبر در مورد رجیستر شدن یا نشدن آیفون 14 تصمیم گیری شود و وضعیت به همین شکل ادامه یابد.

در این شرایط علاوه بر ادامه گمانه زنی ها در مورد زمان فعال شدن گوشی های جدید برند اپل، گمانه زنی ها درباره دلیل عدم امکان فعال سازی آیفون 14 نیز ادامه دارد. چرا که برخی از یک سو مشکل تامین و تخصیص ارز برای واردات این محصول از یک رویه تجاری و شرکتی را دلیل اصلی می دانند و از سوی دیگر انجمن واردکنندگان دلیل اصلی را صرافی این محصول هیچ نهاد و مقامی حاضر به پاسخگویی درباره علت اصلی این بلاتکلیفی نیست و به همین دلیل بازار خرید و فروش اعضای جدید خانواده آیفون در ایران در هاله ای از بلاتکلیفی فرو رفته است.