امکان برگزاری اولین آزمون الکترونیکی در بهمن ماه


رئیس سازمان سنجش کشور در برنامه خط اول شبکه خبر گفت: در راستای کنکور الکترونیک گام برداشته شده و احتمال برگزاری چند نوبتی کنکور الکترونیکی به صورت آزمایشی وجود دارد.

به گفته عبدالرسول پورعباس، سه مرحله برای برگزاری کنکور الکترونیکی در نظر گرفته شده و بانک سوالات و نرم افزاری برای آن ایجاد شده است: بستر برگزاری آزمون به صورت کامپیوتر پایه، موبایل پایه و صفحه هوشمند پایه در نظر گرفته شده است. و داوطلبان با حضور در محل های تعیین شده آزمون خواهند داد و نتیجه بلافاصله پس از آزمون به اطلاع داوطلب خواهد رسید.

پورعباس در بخشی دیگر از توضیحات خود درباره کنکور 1402 به ماجرای قطع شدن اینترنت اشاره کرد و گفت: ما در نظر داریم امکان ارسال فایل و عکس در پیام رسان ها وجود نداشته باشد، اینترنت موبایل نیز به صورت نقطه ای قطع می شود. در حین امتحان امتیاز بگیرید

پیش از این سازمان سنجش می خواست اینترنت را در روزهای آزمون قطع کند، اما در نهایت وزیر ارتباطات اعلام کرد که با شرایط قطع اینترنت در زمان آزمون موافق است که فقط اینترنت موبایل در دسترس است. در حوزه امتحانی و در ساعات امتحان. و با اطلاع قبلی قطع شود. وی همچنین خطاب به سازمان سنجش گفت: برای مقابله با تقلب در آزمون می توان از روش های فناورانه تری استفاده کرد.

معاون وزیر علوم در گفتگوی خود همچنین به افزایش تعداد دتکتورهای سیگنال در فرآیند برگزاری کنکور از 80 به 180 دستگاه اشاره کرد که برای ارتقای امنیت کنکور استفاده می شود. دستگاه‌های سیگنال یاب قابلیت شناسایی دستگاه‌های متخلفین را دارند: «مخاطبین با دستگاه‌های فوق جاسوسی در جلسه امتحان حاضر می‌شوند و اگر این دستگاه‌ها حتی به صورت بی‌صدا از داوطلب گرفته شود، 10 سال محرومیت از شرکت در آزمون را به دنبال دارد. در صورت شناسایی متخلفان توسط دستگاه های امنیتی کشور و صدور حکم از سوی قاضی مسئول در کنکور، متخلفان را دستگیر خواهند کرد.»

معاون سازمان سنجش با توجه به اینکه آزمون سراسری برای اولین بار در فصل زمستان برگزار می شود اعلام کرده که داوطلبان نگران گرم شدن سالن های امتحانی نباشند.