افشاگری بزرگ علیه گوگل: پرداخت صدها میلیون دلار به شرکت ها برای جلوگیری از ظهور رقبای Google Play


بر اساس یک پرونده قضایی در روز پنجشنبه، گوگل “حداقل 24 قرارداد” با توسعه دهندگان برنامه های بزرگ امضا کرده است تا آنها را از رقابت با فروشگاه آنلاین Google Play منع کند. در یکی از این قراردادها، گوگل موافقت کرده است که در مدت سه سال حدود 360 میلیون دلار به اکتیویژن بلیزارد بپردازد.

اسناد دادگاه نشان می دهد که پس از مذاکره با Riot Games (یکی از زیرمجموعه های هلدینگ چینی Tencent و سازنده بازی محبوب)، گوگل League of Legends) موافقت کرده است که در طول یک سال 30 میلیون دلار به سازنده پرداخت کند.

به گزارش رویترز، جزئیات قراردادهای مالی گوگل در نسخه جدیدی از پرونده حقوقی که اپیک گیمز (سازنده فورتنایت) برای اولین بار در سال 2020 تشکیل داد ذکر شده است. در پرونده مورد بحث، اپیک گیمز گوگل پلی و سیستم عامل اندروید را متهم کرده است. استفاده از سیاست های ضد رقابتی

گوگل می گوید این شکایت حاوی جزئیات بی اساس و اظهارات نادرست است. غول فناوری ایالات متحده می گوید معاملاتی که برای راضی نگه داشتن توسعه دهندگان انجام داده است نشانه رقابت سالم است. Riot Games می گوید در حال بررسی جزئیات این پرونده است. اکتیویژن به درخواست های رسانه ها برای شفاف سازی پاسخ نداد.

اپیک گیمز سال گذشته با اندکی مشکل، پرونده مشابهی را به اپل از دست داد. حکم تجدیدنظر این پرونده در سال 2023 اعلام می شود.

گفته می شود که قراردادهای سنگین گوگل با توسعه دهندگان برنامه های بزرگ بخشی از یک طرح داخلی به نام “Project Hugs” است. در این پروژه گوگل همچنین به توسعه دهندگان برای ارسال پست در یوتیوب پول پرداخت می کند یا در هنگام ارائه خدمات ابری و تبلیغات برای آنها تخفیف در نظر می گیرد.

مقالات مرتبط:

قرارداد بین گوگل و اکتیویژن در ژانویه 2020 بسته شد. این پرونده ادعا می کند که مدتی قبل از امضای قرارداد، اکتیویژن به گوگل گفته است که قصد دارد یک فروشگاه اختصاصی برای این برنامه راه اندازی کند.

این اسناد همچنین ادعا می‌کنند که قرارداد گوگل با Riot Games با هدف “توقف تلاش‌های این شرکت برای راه‌اندازی فروشگاه اپلیکیشن خود” انجام شده است. گوگل در آن زمان پیش بینی کرد که اگر فروشگاه های جدید افتتاح شود و توسعه دهندگان به آنجا مهاجرت کنند، میلیاردها دلار ضرر خواهد کرد.

در بخشی از پرونده دادگاه گفته می شود که گوگل می دانسته است که با امضای قرارداد با اکتیویژن، این شرکت تمام برنامه های خود برای راه اندازی فروشگاه اختصاصی را کنار می گذارد. طبق این شکایت، توافق بین گوگل و اکتیویژن باعث افزایش قیمت و کاهش کیفیت خدمات می شود.

گفته می شود علاوه بر موارد ذکر شده، شرکت های دیگری از جمله نینتندو و یوبی سافت و Calm و Age of Learning نیز قراردادهای مشابهی با گوگل امضا کرده اند.