افسانه انفجار ماشین; چرا انفجار وسایل نقلیه در هنگام تصادف غیرواقعی است؟


تماشای ماشین های در حال انفجار در فیلم های اکشن می تواند سرگرم کننده باشد. اما تبدیل شدن ماشین ها به گلوله های آتشین هنگام تصادف یا سقوط از کوه یکی از رایج ترین و از نظر علمی غیر منطقی ترین اتفاقاتی است که در فیلم ها نمایش داده می شود. با Fast X، جدیدترین فیلم از سری Fast and Furious که در نوزدهم سال 2023 اکران می‌شود، زمان آن فرا رسیده است که اسطوره‌های در حال انفجار ماشین را کنار بگذاریم.

به گزارش وب سایت کانورس، خودروها در این شرایط هرگز منفجر نمی شوند و به ندرت آتش می گیرند. مگر اینکه به اندازه کافی بدشانس باشید که با فورد پینتو یا شورولت مالیبو دهه 1970 رانندگی کنید. هر دو خودروساز فرآیند تولید را با مشکل مواجه کردند و در نتیجه مخازن سوخت با طراحی ضعیفی ایجاد شدند که در برابر آتش‌سوزی آسیب‌پذیر بودند و اغلب سرنشینان داخل خودرو به دام می‌افتند.

حتی زمانی که رومین گروسژان، راننده فرمول یک با سرعت 140 مایل در ساعت (225 کیلومتر بر ساعت) در گرندپری بحرین 2020 تصادف کرد، خودرویش آتش گرفت اما منفجر نشد.

بخار بنزین فقط در هوا (که حاوی 20 درصد اکسیژن است) و زمانی که تحت فشار است قابل انفجار است. بنزین مایع انفجاری نیست، اما بخارات آن می تواند آتش بگیرد.

وقتی درپوش گاز را بردارید، بخار می تواند از مخزن خارج شود. اما مخازن دارای سیستمی هستند که در آن فشار بدون تخلیه بخار کاهش می یابد. مخزن سوخت پر از چیزی که فکر می کنید ایمن تر است زیرا در داخل آن هوا وجود ندارد و بنابراین اکسیژنی وجود ندارد. در واقع، حتی زمانی که بنزین مایع با فتیله تماس پیدا می کند، مشتعل شدن آن دشوار است.

انفجار چه نیازی دارد؟

انفجارها معمولاً در اثر واکنشی ایجاد می شوند که در آن یک یا چند ماده جامد یا مایع واکنش داده و مقدار متناظری گاز تولید می کنند. یک گاز فضای بسیار بیشتری نسبت به مقدار معادل جامد یا مایع (800 برابر حجم مایع یا جامد) اشغال می کند. نیروی تولید شده توسط گاز به سرعت در حال انبساط باعث انفجار می شود. ترکش به سلاح های جنگی انفجاری اضافه می شود و توسط گاز منبسط می شود.

بنزین خود به خود منفجر نمی شود، اما زمانی که به صورت گازی باشد، وقتی به اندازه کافی داغ است (حدود 257 درجه سانتیگراد) در حضور شعله یا جرقه می تواند با اکسیژن منفجر شود.

تصور کنید شخصی را در یک روز بسیار گرم می بینید که ماشینش را پر از بنزین می کند. شما اغلب یک اثر درخشان در نزدیکی پرکننده مخزن خواهید دید که بخار بنزین است.

هدف از دستورالعمل «سیگار ممنوع» که روی تابلوهای پمپ بنزین یا روی تانکرهای سوخت مشاهده می کنید، حذف یکی از سه شرط لازم برای آتش گرفتن بنزین است.

بنزین یک ترکیب انرژی زا است. این ترکیبات در واکنش با مواد دیگر انرژی زیادی آزاد می کنند. هنگامی که بنزین با اکسیژن تماس پیدا می کند و می سوزد، ترکیبات کم انرژی (آب و دی اکسید کربن) تولید می کند. تفاوت انرژی بین این ترکیبات را می توان به صورت صدا، گرما، نور و نیروی انبساط مشاهده و شنید.

برای اینکه بنزین منفجر شود (به جای سوختن)، باید تحت فشار، گازی و دارای اکسیژن کافی و منبع انرژی خارجی مانند جرقه یا شعله برای شروع واکنش باشد.