افزایش هزینه تولید تراشه های 3 نانومتری؛ افزایش قیمت آیفون و گوشی های گران قیمت اجتناب ناپذیر است


چند ماه پیش گفته می شد اپل با افزایش ۶ درصدی قیمت چیپ TSMC مخالفت کرده بود، اما ممکن است در نهایت مجبور شود تسلیم شود. اپل یکی از مشهورترین مشتریان TSMC است و همکاری این دو شرکت میلیاردها دلار درآمد برای آنها به همراه دارد. .

همانطور که Wccftech می نویسد، اپل از لیتوگرافی سه نانومتری TSMC برای تولید پردازنده A17 Bionic استفاده می کند. این پردازنده در گوشی های آیفون 15 پرو و ​​آیفون 15 اولترا استفاده خواهد شد. تولید تراشه با لیتوگرافی 3 نانومتری TSMC هزینه بیشتری بر عهده اپل دارد و این شرکت احتمالاً هزینه های افزایش یافته را به مشتریان خود منتقل خواهد کرد.

مشخص نیست که TSMC برای تولید ویفرهای چهار نانومتری چقدر از مشتریان خود هزینه می گیرد (تراشه ها در ابتدا روی صفحه ای به نام ویفر قرار می گیرند و سپس به یک تراشه جدا می شوند).

افزایش قیمت لیتوگرافی TSMC در طول زمان

افزایش قیمت ویفرهای TSMC در طول زمان

Digitimes، یک رسانه معتبر که منابع متعددی در زنجیره تامین صنعت تراشه دارد، می گوید که TSMC قیمت تراشه های خود را سال به سال افزایش داده است. در سال 2020، قیمت هر ویفر 5 نانومتری 16000 دلار است و انتظار می‌رود قیمت ویفر 3 نانومتری برای همه مشتریان از جمله اپل به 20،000 دلار برسد.

حتی اگر اپل بتواند از طریق مذاکره با TSMC قیمت ویفرهای 3 نانومتری را کاهش دهد، عوامل دیگری مانند تورم بر قیمت نهایی آیفون 15 تأثیر می گذارد.

مقاله مرتبط:

گفته شده است که پردازنده A17 Bionic از لیتوگرافی N3E استفاده می کند. این لیتوگرافی نسخه پیشرفته تری از N3 است و استفاده از آن منجر به تولید تراشه های قدرتمندتر و کم مصرف می شود. این مزایا با قیمت بالاتری ارائه می شوند. بنابراین انتظار می رود که پردازنده مورد استفاده در آیفون 15 پرو و ​​اولترا گرانتر از پردازنده نسل فعلی آیفون پرو باشد. گفته می شود که اپل دو برابر بیشتر از A15 Bionic برای A16 Bionic پرداخت کرده است (این دو تراشه به ترتیب از لیتوگرافی 4 و 5 نانومتری استفاده می کنند).

یک گزارش تایید نشده می گوید که ساخت هر تراشه A16 Bionic برای اپل حدود 110 دلار هزینه دارد (که بیش از 10 درصد قیمت خرده فروشی آیفون 14 پرو در ایالات متحده است). تخمین زده می شود که هر تراشه A17 Bionic تا 150 دلار برای اپل هزینه داشته باشد. این احتمالاً باعث می شود که قیمت پیکربندی اصلی آیفون 15 پرو از 999 دلار فراتر رود.

اپل احتمالا در سال آینده ویژگی های انحصاری بیشتری را به مدل های رده بالای آیفون خود اضافه خواهد کرد تا کاربران را به خرید آنها ترغیب کند.