اعضای نصر گفتند در مورد وزارت بیماهری کاری نمی توان کرد


برخی از انتقادات نیز در همین راستا بود. در این دیدار در خصوص فیلترینگ اینترنت، مشکلات شرکت های فعال در این حوزه، تعدیل نیرو و مهاجرت نیروی انسانی و تلاش برای آزادی فعالان این حوزه از دستگیری صحبت شد. بسیاری از آنها نیز به این نتیجه رسیدند که دولت و وزارت ارتباطات به صدای اعضای صنفی گوش نمی دهند. این نشست به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار شد و هر یک از کسانی که برای سخنرانی در تالار آزاد ثبت نام کرده بودند 3 تا 4 دقیقه فرصت داشتند تا مسائل خود را مطرح کنند.

گزارش های مربوط به پیام رسان های داخلی اغراق آمیز است

ابتدا محمد الدین محمد آذری، رئیس کمیسیون ساخت مرکز داده به بیان جایگاه سازمان فناوری اطلاعات در حاکمیت پرداخت و خاطرنشان کرد: این سازمان در تصمیم گیری درباره فیلترینگ دارای رأی واحد است. وی همچنین از مشارکت نکردن دست اندرکارانی مانند سازمان نصر در تصمیم گیری های این حوزه انتقاد کرد و درباره آثار فیلترینگ گفت: کسب و کارها هم در مسیر تولید و هم در فرآیند و فروش ضرر کرده اند، حداقل سه داده را می دانم. شرکت‌های مرکزی که در این مدت پرسنل خود را از دست داده‌اند، اکنون شرکت‌ها به سرمایه‌گذاری هنگفت در این زمینه فکر می‌کنند و چه بازار بزرگ اقتصادی در این مدت از دست رفت.»

حامد معین فر یکی دیگر از اعضای نظام صنفی نیز به عدم حضور نماینده دولت در این جلسه اشاره کرد و گفت: امیدی به وزارت ارتباطات که می تواند خانه اجدادی فعالان این اتحادیه باشد، نداریم.

در اتفاقات طرح حراست و اتفاقات اخیر که باعث شد عصاره طرح حفاظتی اجرایی شود، هیچ اقدامی از سوی وزیر ندیدیم و وزارت ارتباطات با این سیاست ها و سیاست های تنگ و بسته بوده است. نظام حاکم راه را هموار می کند.

معین فر همچنین اجرای طرح فیبر نوری دولت را با هدف ایجاد شبکه بسته ملی اطلاعات دانست و گفت: فناوری اطلاعات تنها بخشی از صنعت بود که پیشرفت اقتصادی کرد و امیدی برای ماندن و تجربه جوانان بود. اما حتی از آنها هم گرفته شد، انتظار داشتیم وزیری که شاید در عمل نمی تواند در مورد وضعیت اخیر، دستگیری ها و قطعی اینترنت کمک کند، حداقل در کلام با مردم باشد، اما ندیدیم. این هم.”

محمد صراف، مدیرعامل پلتفرم فیلم نت و معاون VOD ایران به نقش اینستاگرام در خرید آنلاین پرداخت و گفت: کسب و کارهای کوچک یا به دلیل عدم دسترسی یا عدم تمایل مردم به خرید آنلاین با مشکل مواجه هستند. . به گفته وی، امروز تنها نهادی که می تواند در تصمیم گیری ها تاثیرگذار باشد، نظام صنفی است: «بیشتر کسب و کارها در اینستاگرام هستند و اگر بخواهیم فیلمی منتشر کنیم، جایی در VOD نداریم، نظام صنفی می تواند به دلیل دسترسی که دارد کمک کند.گزارش های وضعیت صنعت اگر جمع آوری و مشخص شود مشکل اصلی چیست و دیدگاه امنیتی از اینترنت حذف شود می تواند کمک زیادی کند.در فضای حاکم بر کشور گزارش های اشتباه رد و بدل می شود. پیام رسان های داخلی اغراق می کنند اینها باعث تصمیم گیری در نقاط مختلف کشور می شود و در آینده به صنعت آسیب می زند، نظام صنفی باید در این زمینه موضع گیری کند.

ما باید مطالبات خود را به نهادی بالاتر ببریم

اگر قرار است وزارتخانه با نظام صنفی قهر کند، بخش خصوصی باید جور دیگری فکر کند و شاید مطالبات خود را به نهادهای بالاتر ببریم.

در بخشی دیگر، هاتف خرمشاهی، رئیس سابق مرکز نوآوری اتاق تهران، عدم حضور وزیر یا نماینده ای از وزارتخانه در این جلسه را پیامی به نظام صنفی و فعالان این حوزه دانست و گفت: مثل اینکه وزیر نمی خواهد به حرف ما گوش کند.» این نوع رفتارها پیام خوبی به اتحادیه صنفی نمی دهد. شایسته بود این جلسه در ساختمان شهید قندی یا کلاه فرنگی برگزار شود. اگر قرار است وزارتخانه با نظام صنفی قهر کند، بخش خصوصی باید جور دیگری فکر کند و شاید مطالبات خود را به نهادهای بالاتر ببریم.» خرمشاهی از شرایط سخت شرکت های فناوری اطلاعات وی گفت: سرمایه گذاری در صنعت فاوا در سه ماه گذشته به صفر رسیده است و با وجود مهاجرت استارتاپ ها و تعطیلی ارتباطات بین المللی، اگر دچار حمله سایبری شویم، تکلیف این حوزه چه می شود؟ خرمشاهی همچنین به آمار کاربران روبیکا اشاره کرد و با بیان اینکه اگر روبیکا 35 میلیون کاربر دارد چرا درآمد همراه اول تا این حد کاهش یافته است، گفت: از زمان اصلاحات با دولت ها صحبت و تعامل داشته ایم و هیچ وقت از وزیر ارتباطات نپرسیده ایم. و مجتمع دولتی تا به حال اندازه بمهر را ندیدیم خرمشاهی در بخشی دیگر از سخنان خود به گزارش های بالادستی اشاره کرد که خسارت اقتصادی فیلترینگ را در یک ماه تا 35 هزار میلیارد تومان برآورد کرده و برآوردهای غیرمستقیم آن را بر اساس برآوردهای غیرمستقیم بیان کرد. 20 تا 40 هزار میلیارد تومان.

بهناز آریا مشاور و مدیر سیستم های مدیریت امنیت اطلاعات با تایید سخنان خرمشاهی مبنی بر ناامیدی این وزارتخانه گفت: اگر شورای عالی فضای مجازی و شورای امنیت ملی تصمیم گیرنده هستند باید از آنها دعوت شود و مطالبات مطرح شود. . وی به بحث امنیت اقتصادی در شرکت ها پرداخت و تاکید کرد: با توجه به اتفاقات اخیر و امنیتی که رخ داده است، حتی در مسائلی مانند به روز رسانی دستگاه ها نیز با مشکل مواجه هستند، با این حجم عظیم استفاده از فیلترشکن ها، سعی می شود دسترسی آسانی برای آنها وجود داشته باشد. حرفه ای هایی که حتی مصونیت ندارند. اظهار نظر می کنند، نمی توان انتظار ایجاد امنیت را داشت: “اعتماد بین بخش خصوصی و دولت به طور کامل از بین رفته است، آیا دولت قصد بازسازی اعتماد را دارد؟”

حاضران همچنین به حمایت دولت از فریلنسرها اشاره کردند و گفتند: به رسمیت شناخته شدن فریلنسرها نباید منجر به شکست شرکت های داخلی شود، زیرا اگرچه فریلنسرها می توانند هزینه شرکت های بزرگ را کاهش دهند، اما می توان کارهای بزرگی با شرکت ها انجام داد. همچنین بیژن منیعی درباره برنامه وزارتخانه در خصوص مشاغل آزاد گفت: اگر بخواهیم کاری برای این قشر انجام دهیم باید طرح را نظام صنفی بدهد. همچنین یکی از اعضای کمیسیون آموزش مهمترین چالش پیش روی صنف را بحث نیروی کار و نیروی انسانی متخصص دانست و گفت: این نیروی انسانی در حال حاضر در حال خروج از کشور و یا انجام کارهای آزاد هستند.

دو خواسته اصلی اینترنت رایگان و آزادی فعالان است

بحث آزادی اینترنت و آزادی فعالان این حوزه از دیگر موضوعات مهم تریبون آزاد بود. حسین اسلامی رئیس نصر تهران درباره نتیجه نامه ای که نصر به رئیس جمهور نوشت، گفت: نامه ارجاع شده است و به نظر می رسد وزارت ارتباطات تصمیم گیرنده نیست و شورای امنیت باید تصمیم بگیرد. تصمیم گیری وی همچنین تاکید کرد که دو خواسته اصلی نصر دسترسی رایگان به اینترنت و آزادی فعالان این عرصه است.

علی حاجی زاده مقدم، یکی دیگر از اعضای نظام صنفی و مدیرعامل آدانیک، از امیر عماد میرمیرانی که همچنان در زندان به سر می برد، یاد کرد و گفت: وی چهره مهمی در حوزه فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال است و نقش آفرینی کرد. نقش مهمی در آموزش و گسترش علم و دانش در این زمینه دارد.» “

وی همچنین در پاسخ به یکی از حاضران که تقاضای اینترنت رایگان را زیر سوال برد و پرسید که منظور از اینترنت رایگان چیست؟

اینترنت رایگان مطالبه ای جدی است که وضعیت کشور را سامان می بخشد. اینترنت رایگان یعنی ۷۹ میلیون از ۸۰ میلیون نفر برای کارهای روزانه خود مجبور به نصب فیلترشکن نیستند. اینترنت رایگان حق مردم است نه انتخاب دولت. مشکل تنها اقتصاد دیجیتال نیست، بلکه راه رشد جوامع در این زمینه است. آنچه در ایران داریم فیلتر نت است که سلیقه ای بر آن حاکم است. اگر قرار است چیزی محدود شود باید حاصل خرد جمعی باشد، اما اینجا چون مکانیزم فیلترینگ سلیقه ای است نه جمعی، مردم هم سراغ نصب فیلترشکن می روند.

همچنین میلاد جهاندار، مدیرعامل بهتا، اینترنت رایگان را یک اینترنت بدون فیلتر دانست که تحت کنترل دولت نیست. اتکای ما باید به قدرت جمعی باشد.

در این تریبون آزاد، ناامیدی از دولت و بهبودهای جزئی بیان شد و اعضا تاکید کردند که صدای مشاغل کوچک و خانگی که در این شرایط آسیب زیادی دیده اند شنیده شود.

اگر فردی در روستایی بخواهد کسب و کار خود را به تمام دنیا عرضه کند، درخواستی بحق است و باید ابزار آن در اختیار او قرار گیرد.

حسین ریامی، مدیرعامل صنایع ارتباطی پایا با انتقاد از اینکه چرا دولت خود را موظف به مشورت با انجمن های تخصصی نمی داند، گفت: هدف فضای مجازی ارتباطات بین المللی است و با محدودیت های آن، روابط اقتصادی نیز محدود می شود و منجر نمی شود. برای رشد کشور همه ما می خواهیم تجارت بیشتر رونق یابد و ارتباطات بین المللی برای آن ضروری است. اینکه فردی در روستایی کسب و کاری داشته باشد و بخواهد آن را در کشور و در کل دنیا عرضه کند، درخواستی بحق است و باید ابزار لازم در اختیار او قرار گیرد.

صادق فرامرزی، رئیس دبیرخانه نصر نیز سخنان خود را با انتقاد از محدودیت های اینترنتی آغاز کرد و گفت: دولت دست به کار اشتباهی در مورد اینترنت زد و آسیب های ناشی از قطع ناگهانی اینترنت به این راحتی قابل حل نیست.

اینستاگرام ابزاری برای سرگرمی است، همه برای آن وقت می گذارند و در این بین با روش های بازاریابی نیز خرید می کنند. این کارکرد با ایجاد یک ابزار خرید و فروش جدید حل نمی شود، زیرا آن ابزار به سبک جمهوری اسلامی نمی تواند کارکرد سرگرمی داشته باشد و در نهایت مانند دوربین می شود.

فرامرزی به تلاش‌های نصر در این سه ماه اشاره کرد و با بیان اینکه با وجود اینکه می‌دانستیم این وضعیت در اختیار وزارتخانه نیست، فکر می‌کردیم تریبون آزاد فرصتی است تا احزاب نشان دهند که یک چیز می‌خواهند، گفت: حاکمیت. باید به نقطه قبلی که مساعد نبود برگردیم و بعد می توانیم با هم صحبت کنیم، در حال حاضر خشونتی بین دولت و مردم رخ داده است، وی همچنین از تلاش برای آزادی بازداشت شدگان این منطقه صحبت کرد و تاکید کرد که حتی آن ها کسانی که بیرون آمده اند آزاد نشده اند اما با وثیقه هستند و ما باید از آنها مراقبت کنیم.

عکس: دیجیاتو