اعتراف ناراحت کننده پدرخوانده هوش مصنوعی: از دستاوردهایم پشیمانم


جفری هینتون او در سال 2018 به همراه دو نفر دیگر که «پدرخوانده هوش مصنوعی» نامیده می شوند، برنده جایزه تورینگ شد. حالا می گوید از کارهایی که در طول زندگی انجام داده پشیمان است.

نوشته شده توسط The Verge، Hinton گوگل را رها کرده است تا آزادانه در مورد خطرات توسعه صحبت کند هوش مصنوعی برای هشدار به مردم او که 75 سال سن دارد در مصاحبه ای جدید از تهدیداتی که هوش مصنوعی برای انسان ها ایجاد می کند صحبت کرده است.

پدرخوانده هوش مصنوعی که بیش از یک دهه در گوگل کار می‌کرد، در بخشی از این مصاحبه می‌گوید: به بهانه همیشگی خود را دلداری می‌دهم: اگر من این کار را نمی‌کردم، شخص دیگری این کار را می‌کرد.

جفری هینتون ماه گذشته به مدیرعامل گوگل اطلاع داد که نمی خواهد به کار در این شرکت ادامه دهد. او با شخص است ساندار پیچای صحبت کرد اما جزییات گفتگوی آنها اعلام نشده است.

پیوستن هینتون به گوگل نتیجه خرید شرکتی بود که توسط این دانشمند و دو تن از شاگردانش تأسیس شد. در حال حاضر یکی از این دانشجویان دانشمند ارشد این شرکت است OpenAI (خالق ChatGPT).

هینتون و شاگردانش یک شبکه عصبی ایجاد کرده بودند که پس از تجزیه و تحلیل هزاران عکس، خود را برای تشخیص موضوعات رایج مانند سگ، گربه و گل آموزش داد. این شبکه عصبی است که با پیشرفت در طول زمان منجر به ایجاد سرویس هایی مانند ChatGPT و Google Bard شده است. هینتون می گوید که امروزه خدمات هوش مصنوعی آنقدر تصاویر و متن جعلی ایجاد می کنند که تشخیص تصاویر و متن واقعی غیرممکن می شود.

هینتون می‌گوید نگران است که در طول زمان، هوش مصنوعی مشاغل و حتی خود انسان‌ها را نابود کند. زیرا ممکن است در آینده ای نه چندان دور، هوش مصنوعی بتواند کدهای خود را بنویسد و اجرا کند. هینتون فکر می‌کرد که ما حداقل 30 تا 50 سال با عصری فاصله داریم که هوش مصنوعی از انسان‌ها باهوش‌تر است: “مطمئناً دیگر اینطور فکر نمی‌کنم.”