اسپیس ایکس با موفقیت ماموریت Crew 6 را پرتاب کرد


موشک فالکون 9 اسپیس ایکس روز پنجشنبه در ساعت 00:34 به وقت محلی (09:04 به وقت ایران) از سکوی پرتاب مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا بلند شد و کپسول Dragon حامل چهار فضانورد را به مدار نزدیک زمین فرستاد. در این ماموریت که توسط اسپیس ایکس برای ناسا انجام می شود، فضانوردان پس از یک پرواز 24.5 ساعته به ایستگاه فضایی بین المللی خواهند رسید.

اسپیس ایکس ششمین پرواز فضایی انسانی عملیاتی خود را برای ناسا انجام می دهد و بنابراین ماموریت امروز خدمه 6 نامیده می شود. مرحله اول موشک فالکون 9 که یک تقویت کننده براق و تمیز روی سکوی پرتاب بود، برای اولین بار در این ماموریت پرواز کرد. اما فضاپیمای Crew Dragon حامل خدمه Crew 6 چهارمین پرواز خود را انجام می دهد و اکنون بیش از هر کپسول دیگر Crew Dragon به فضا پرواز کرده است. این فضاپیما با نام اندور قبلا در ماموریت های Demo 2 و Crew 2 و همچنین پرواز فضایی خصوصی Axiom 1 به ایستگاه فضایی بین المللی حضور داشت.

پرتاب بی عیب و نقص امروز سه روز پس از اولین تلاش ناموفق پرتاب موشک انجام شد. روز دوشنبه 8 مارس پرواز فالکون 9 تقریبا دو دقیقه مانده به پایان شمارش معکوس به دلیل نقص در سیستم جرقه زنی لغو شد. ناسا و اسپیس ایکس این مشکل را به انسداد فیلتر در سیستم هایی که موشک را تا لحظه پرتاب روی زمین پشتیبانی می کنند نسبت دادند. به دلیل وجود این فیلتر مشکل ساز، مقدار مناسب مایع مورد استفاده برای احتراق موتورهای مرلین 1D موشک به مرحله اول موشک نرسید.

نام دو فضانورد ناسا استفان بوون به عنوان فرمانده مأموریت و وارن هوبرگهمانطور که خلبانان در پرواز امروز حضور دارند و سلطان النیادیفضانورد امارات متحده عربی و آندری فدففضانوردان روسی هر دو را به عنوان متخصص مأموریت همراهی می کنند.

اولین مرحله موشک فالکون 9 پس از جدا شدن از مرحله بالایی و کپسول دراگون، به زمین بازگشت و دقایقی بعد بر روی فضاپیمای بدون سرنشین اسپیس ایکس به نام «فقط دستورالعمل ها را بخوانید» فرود آمد.

پس از رسیدن به مدار، هوبرگ به مرکز کنترل پرواز اسپیس ایکس گفت: “به عنوان یک فضانورد تازه کار، سفر بسیار خوبی بود، متشکرم. می توانم بگویم. [دراگون] این یک شگفتی مهندسی است و من بسیار خوش شانس هستم که فرصت پرواز با این فضاپیمای شگفت انگیز را داشتم.”

کمی بیش از هفت سال از اولین فرود موفقیت آمیز موشک فالکون 9 روی زمین می گذرد. آن پرواز منتهی به فرود تنها بیستمین پرتاب موشک فالکون 9 توسط اسپیس ایکس بود. در حالی که پرتاب صبح امروز دویست و هفتاد و هفتمین پرواز این موشک بود. پس از آن فرود موفقیت آمیز، اسپیس ایکس چندین بار در بازیابی موشک و فرود آن بر روی سکوهای شناور شکست خورد.

با این حال، از آخرین فرود ناموفق فالکون بر روی یک فضاپیمای بدون سرنشین در فوریه 2021، اسپیس ایکس توانسته به رکورد 100 فرود تقویت کننده متوالی دست یابد. فرود موفقیت آمیز فالکون 9 صبح امروز صدمین دوره بهبودی متوالی را رقم زد.