اسپاتیفای خواستار «اقدام سریع و قاطع» اروپا علیه سیاست‌های اپل شد


اسپاتیفای به همراه گروهی از شرکت های اروپایی از کمیسیون اروپا خواسته اند تا «سریع و قاطعانه» علیه سیاست های اپل عمل کند. منتقدان می گویند که اپل از رفتار ضد رقابتی استفاده می کند و به تجارت این شرکت ها لطمه زده است.

نامه ای به کمیسیون اروپا که توسط Basecamp، Deezer و پنج شرکت دیگر امضا شده است، عمدتاً بر روی فروشگاه App تمرکز دارد. منتقدان می گویند اپل “موانع مصنوعی” را بر سر راه آنها قرار می دهد، هزینه های “گزافی” می گیرد و “قوانین را به شیوه ای آشفته تغییر می دهد.”

منتقدان اپل از اتحادیه اروپا خواسته اند که “سریع عمل کند” زیرا هر روز به نوآوری و رفاه مصرف کنندگان اروپایی آسیب می رسد.

به گزارش The Verge، Spotify سالهاست که از قوانین اپ استور انتقاد کرده است. این شرکت در سال 2019 با استناد به قوانین ضدتراست از اپل در اتحادیه اروپا شکایت کرد و ادعا کرد که قوانین این شرکت “نوآوری را خفه می کند” و به مصرف کنندگان آسیب می رساند. Spotify همچنین نسبت به کارمزدهای بالای App Store و مزایای انحصاری که اپل به سرویس Apple Music خود ارائه می دهد، انتقاد می کند.

در سال 2021، کمیسیون اروپا نتایج اولیه تحقیقات خود را منتشر کرد و در کنار Spotify قرار گرفت. به گفته کمیسیون اروپا، اپل از موقعیت خود به عنوان توزیع کننده در بازار خدمات پخش موسیقی سوء استفاده کرده است. دو سال بعد، تحقیقات هنوز به پایان نرسیده است و کمیسیون اروپا هنوز درخواستی برای تغییر قوانین اپل ارائه نکرده است.

همزمان قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا که سال گذشته سر و صدای زیادی به پا کرد، وارد فاز اجرایی می شود. این قانون اپل را مجبور می کند تا سیاست های iOS و App Store خود را تنظیم کند و مزایای بیشتری را برای شرکت های مختلف مانند Spotify فراهم می کند. شایعه شده است که اپل سال آینده بارگذاری جانبی برنامه ها را در iOS فعال می کند و از قانون بازارهای دیجیتال پیروی می کند.