اسلامی: نتیجه پیگیری ما در خصوص فیلترینگ اینستاگرام مخالفت دولت بود


نشست سالانه نصر تهران صبح امروز با موضوع ارائه عملکرد سالانه و پیگیری وضعیت کسب و کارها و اینترنت برگزار شد.

حسین اسلامی، رئیس سازمان نظام صنفی با بیان اینکه راهبرد نصر برای پیگیری کمی تغییر کرده است، گفت: نگاه نصر این است که نتیجه مذاکرات محور مذاکرات است. به گفته وی، تلاش می‌کنند این نوع پیگیری‌ها علنی نشود، اما از طریق وزارت ارتباطات، مرکز ملی فضای مجازی و سایر نهادهای نظارتی، نصر تهران با جدیت پیگیر رفع محدودیت‌ها است. تعامل بهتری داشته باشیم، وارد فضای رسانه ای نشویم یا وارد فضای چالش برانگیز با مجموعه ها نشویم، اما تعهد ما همچنان پابرجاست، دبیرخانه مشترکی با سازمان های همسو طراحی شده است و همه با هم برای رفع محدودیت ها تلاش می کنیم. از حداقل محدودیت‌ها تا چند ماه آینده برداشته می‌شود.» همچنان در حال بحث در مورد حداکثر محدودیت‌ها هستیم و به محض اینکه به پاسخ مناسبی برسیم قطعا رسانه‌ای خواهد شد.

وی در ادامه گفت: حذف حداقل محدودیت ها به طور خاص مربوط به بحث اختلالات و رفع محدودیت برای موضوعاتی مانند یوتیوب و کلاب هاوس است که به نفع کسب و کارها و مجموعه های دیگر است. وی با تاکید بر اینکه آنچه نصر دنبال می کند بازگشت به شرایط شهریور ماه است اما این موضوع به عنوان مثال رفع محدودیت در اینستاگرام و واتس اپ پیچیدگی هایی دارد گفت: معتقدیم چون این محدودیت ها توسط نهادهای امنیتی ایجاد شده است، با رفع موانع امنیتی باید به طور کامل بازیابی شوند و آنچه دنبال می کنیم به شهریور ماه برمی گردد اما به نظر می رسد این موضوع عوارضی دارد و در تلاش هستیم تا مشکلات موجود را برطرف کنیم ترجیحاً به دنبال چیزهایی مانند YouTube و Clubhouse هستند که برای مشاغل و سایر گروه‌ها مفید هستند تا محدودیت‌ها را حذف کنند.”

اسلامی تاکید کرد: مزاحمت هایی مانند عدم دریافت پیامک و محدودیت هایی که بدون دستور قاضی یا قانون انجام شده است باید هرچه سریعتر برطرف شود، اما موضوع اینستاگرام و واتس اپ نیز در حال پیگیری است. وی با اشاره به اینکه واتس اپ باید به عنوان یک ارتباط بین المللی باز شود، به سخنان وزیر گردشگری اشاره کرد و گفت: در کشورهای دیگر سیم کارت های گردشگران نسبت به سیم کارت های خود شهروندان محدودیت هایی دارد، گران تر است و سرعت و دسترسی آنها کمتر است.” زمانی که می خواهیم برای مجموعه بیرونی تمهیداتی داشته باشیم، قطعا باید زیرساخت های لازم را برای مخاطب عام فراهم کنیم.»

اسلامی در خصوص انتقاد یکی از خبرنگاران مبنی بر عدم پوشش رسانه ای پیگیری ها، گفت: تنها راه پیگیری و رفع محدودیت ها برای به دست آوردن خروجی مناسب، پوشش داده نخواهد شد. رسانه: “برای حمایت از اعضا موظفیم تصمیماتی را اتخاذ کنیم که به نفع اعضا باشد. زمانی که پیگیر آزادی بچه ها بودیم هیچ کدام از شما خبر نداشتید اما خروجی آن را دیدید.” همه بچه های فعال فاوا مورد عفو قرار گرفته و حتی ثبت نشده است».

وی با بیان اینکه از یک سازمان چه انتظاری جز اطلاع رسانی و بیانیه و پیگیری مسائلی که دولت به نتیجه قطعی رسیده است، چه انتظاری دارید، ادامه داد: انتقادات ما به دولت در جای خود قاطعانه مطرح می شود اما در جاهایی. جایی که حمایت و همراهی خاصی دیدیم باید تعامل داشته باشیم موضوعی نبوده که پیگیرش باشیم و نتیجه ای نداشته باشیم گاهی خروجی آن مخالفت دولت است و در اینستاگرام گفتند ما این کار را نمی کنیم و ما به این اعتقاد نداریم.”

چتر حمایتی نصر بر سر تولیدکنندگان نرم افزار داخلی

در این جلسه گزارش عملکرد سالانه ششمین دوره نظام صنفی ارائه شد. رئیس نصر تهران در این بخش به ارتباط ویژه با هیئت رئیسه مجلس، نمایندگان و مرکز پژوهش‌ها اشاره کرد که باعث شد نصر تهران دغدغه‌های خود را مطرح کند و پیشنهادهایی برای قانون‌گذاری و تصمیم‌گیری برای قانون‌گذاران ارائه کند.

اسلامی همچنین به تلاش نصر تهران برای همکاری با دستگاه های استانی اشاره کرد و با بیان اینکه نصر تهران معتقد است کل نصر باید به صورت یکپارچه و یکپارچه در همه استان ها رشد کند، گفت: وظیفه خود را در تهران حمایت و همراهی با استان ها می دانیم. تلاش کنیم.در زمینه همکاری مصوبات خوبی داشتیم.

وی همچنین پس از ارائه برنامه های تقویت روابط بین الملل اعضا به موضوع تولید داخل پرداخت و گفت: در قدیم می گفتند نظام صنفی فقط با واردکنندگان است اما با تشکیل کمیسیون تولید و تقویت تلاش کردیم. فراتر از واردکننده و تولیدکننده متعهد به حفظ منافع عمومی اعضا است. باشد و این مبحث را در سخت افزار و نرم افزار ادامه خواهیم داد.

به گفته وی، چتر حمایتی نصر تهران بر سر تولیدکنندگان نرم‌افزار داخلی است، اما در عین حال مخالف محدودیت اینترنت است: «نکته ما حمایت حداکثری از بسترهای داخلی با این نکته اساسی است که مخالف آن هستیم. محدود کردن رقبا برای تقویت پلتفرم‌های داخلی. پلتفرم‌های داخلی موجود می‌توانند تأثیر جدی بر کشور مبدا داشته باشند. این را در بسیاری از پلتفرم‌های تجارت الکترونیک می‌بینیم. وقتی محدودیتی برای مجموعه‌هایی مانند اسنپ و تپسی ایجاد شود، قطعاً با آن مقابله خواهیم کرد و بیانیه و دفاع کنید وقتی به سمتی رفتند که مدیرعامل دیوار را محکوم کنند حتما حمایت می کنیم اینها همه مجموعه هایی است که در داخل کشور طراحی و کدگذاری شده و اجرا می شود نگاه ما این است که ایجاد محدودیت برای رقبا نیست. حتی به نفع پلتفرم های داخلی و این دیدگاه در خود پلتفرم های داخلی نیز وجود دارد.

از دیگر موضوعاتی که اسلامی در این جلسه مطرح کرد، تلاش برای ایجاد برج فناوری اطلاعات و مکانی مناسب برای استقرار شرکت های مختلف در این زمینه و مکان آن در منطقه 22 بود و ابزار امیدوار بود که قرارداد منعقد شود. در پایان این دوره نصر نوشته شده است. .

علیرضا کشاورز، دبیر نصر تهران نیز که در این جلسه حضور داشت، با بیان اینکه از هر کانالی که توانستیم مطالبات را مطرح کردیم و از پیگیری ها غافل نشدیم، گفت: در این جلسه به زودی از هر کانالی خواسته ایم.

به گفته وی، در تعامل با قوه قضائیه قول داده شد که شعبه تخصصی حل اختلاف در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در اختیار نصر تهران قرار گیرد. وی در تعامل با استانداری صنفی به عضویت کارگروه تنظیم بازار استان تهران درآمد که اگرچه قانوناً حق رای ندارد، اما از نظرات مشورتی اتحادیه استفاده می شود: «ما هم برنامه هایی برای گنجاندن نظرات اتحادیه در برنامه هفتم توسعه و پیگیری نرم افزار داریم و نرم افزار را به عنوان دارایی نامشهود معرفی می کنیم.

در ادامه در بخش پرسش و پاسخ اسلامی در خصوص نامه نصر به وزارتخانه مبنی بر شفاف سازی در خصوص اینترنت کلاسی و اعلام لیست شرکت های فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات که این نوع دسترسی را دارند، گفت: اسامی اعضا به ما داده نشد، اما وزیر می گوید اینترنت کلاسی نداریم: «برخی از سازمان ها با افتخار به دنبال رفع محدودیت برای اعضای خود بودند، اما ما اعتقادی به این موضوع نداشتیم و به دنبال ارائه خدمات ویژه به آنها نیستیم. اعضای ما، و دلیل آن تجارت است. زیرا ما نیاز داریم که مخاطبان ما نیز به این دسترسی دسترسی داشته باشند.”

وی با تاکید بر اینکه تلاش می کنند این موضوع به عنوان یک ویژگی خاص برای اعضا و شرکت ها تلقی نشود، تصریح کرد: اگر فردی تعهد کند و اجازه دهد دسترسی متفاوتی داشته باشم، کار اشتباهی انجام نمی دهم، سعی می کنیم از آن جلوگیری کنیم، مذاکراتی هم داشتیم. و وزارت ارتباطات حداقل در صحن علنی می گوید ما قبول نداریم».