استقبال جبهه ضد اپل از ایلان ماسک. مدیر عامل Epic: اپل تهدیدی برای آزادی در سراسر جهان است


الون ماسک او با حمله به سیاست های اپل، وارد جبهه مخالفان این شرکت شده است که مدت هاست تلاش می کنند سازنده آیفون را به عقب برانند. اما تاکنون به موفقیت بزرگی دست نیافته اند. ایلان ماسک علیه یکی از قدرتمندترین شرکت های صنعت فناوری اعلام جنگ کرده است.

ایلان ماسک می گوید اپل تا حد زیادی تبلیغات در توییتر را متوقف کرده و قصد دارد سرویس دهی به این شبکه اجتماعی را در اپ استور متوقف کند. ماسک معتقد است که هزینه 30 درصدی برای فروشگاه اینترنتی اپ استور نیز غیر منطقی است.

انتقاد ایلان ماسک از اپ استور، مدیران عامل شرکت هایی را که دیدگاه مشترکی با رهبر جدید توییتر دارند و برای دسترسی به میلیون ها کاربر در سراسر جهان به اپ استور متکی هستند، خوشحال کرده است. اپل به طور انحصاری فرآیند توزیع اپلیکیشن را برای آیفون و آیپد مدیریت می کند و برای خریدهای درون برنامه ای ۱۵ تا ۳۰ درصد کمیسیون از توسعه دهندگان دریافت می کند.

اپل تا حد زیادی توسعه دهندگان را مجبور می کند از سیستم مالی اپ استور استفاده کنند. استفاده از اپ استور به معنای کاهش قابل توجه درآمد توسعه دهندگان است. اپل می گوید دریافت هزینه برای خدماتی که به توسعه دهندگان اپ استور ارائه می دهد، منطقی و قانونی است. البته اپل سخت گیری های خود را برای اپلیکیشن هایی مانند نتفلیکس و اسپاتیفای کاهش داده است.

به گفته Business Insider، اکثر توسعه دهندگان اپ استور از پرداخت هزینه ها راضی نیستند. اما تعداد انگشت شماری از آنها علناً از این سیاست انتقاد می کنند. توسعه دهندگان اغلب تمایلی به جنگ با اپل ندارند. زیرا آنها می دانند که بیشتر از نیاز اپل به توسعه دهندگان، باید با صاحب اپ استور همکاری کنند.

منتقدان جدی اپل به گرمی از انتقادات ماسک علیه اپ استور استقبال کرده اند. تیم سوینیمدیرعامل اپیک گیمز (توسعه‌دهنده بازی Fortnite) در حمایت از ایلان ماسک می‌گوید: اپل تهدیدی برای آزادی در سراسر جهان است. آنها یک امتیاز انحصاری غیرقانونی برای توزیع برنامه دارند و از این امتیاز برای کنترل قدرت استقلال آمریکا استفاده می کنند. اپل با ذخیره اطلاعات حساس مشتریان در یک مرکز داده دولتی، معترضان چینی را به خطر می اندازد.

اپیک گیمز یک سیستم مالی ویژه طراحی کرد تا از کمیسیون اپل جلوگیری کند. به همین دلیل از اپ استور ممنوع شد. توسعه دهنده Fortnite در سال 2020 این موضوع را به دادگاه برد. یک سال بعد، قاضی حکم نهایی این پرونده را صادر کرد. در پاسخ به این حکم، اپل آن را یک موفقیت چشمگیر خواند. اما او گفت که با بخش هایی از آن مخالف است و تجدیدنظر خواهد کرد. اپیک گیمز نیز جذابیت داشت.

تیم سوئینی با یادآوری حذف فورتنایت از اپ استور، در توییت دیگری گفت: «آیا آنها توییتر، اسپاتیفای، فیس بوک و نتفلیکس را هم حذف می کنند؟ کی این ساختار پوسیده فرو می ریزد؟» اپیک گیمز به درخواست های رسانه ها برای اظهار نظر بیشتر پاسخ نداد.

مقالات مرتبط:

دانیل امدیر عامل اسپاتیفای یکی دیگر از کسانی است که حمایت خود را از ایلان ماسک اعلام کرده است. این کارآفرین سوئدی توییت های انتقادی ایلان ماسک از اپل را بازنشر کرد. اما توضیح اضافی ارائه نکرد. Spotify در سال 2019 از اپل در اروپا به دلیل هزینه های App Store شکایت کرد. اما حکم قطعی آن پرونده هنوز صادر نشده است. Spotify هنوز در اپ استور موجود است.

کریستین اونزمدیرعامل شرکت پادل (دست و پا زدن) مدت کوتاهی پس از فروش توییتر به ماسک، او پیش بینی کرد که ثروتمندترین مرد جهان با اپل وارد دعوا می شود. در سال 2021، Peddle یکی از اولین شرکت هایی بود که مستقیماً سیستم پرداخت درون برنامه ای اختصاصی اپل را با معرفی یک سرویس جدید هدف قرار داد. این سرویس جدید در حال حاضر در حال آزمایش است و انتشار آن به نتیجه پرونده های حقوقی فعلی اپل بستگی دارد.