استفاده از System Restore در ویندوز 11 نسخه 22H2 برخی از برنامه ها را غیرفعال می کند


ظاهرا کاربران ویندوز 11 نسخه 22H2 با مشکل جدیدی مواجه شده اند. اگرچه مایکروسافت طبق برنامه ریزی های خود هر سال دو آپدیت بزرگ را برای ویندوز 10 و ویندوز 11 منتشر می کند، اما این دو سیستم عامل همچنان دارای باگ هایی هستند که باعث می شود برخی از کاربران هنگام استفاده از آنها با مشکل مواجه شوند. اکنون مشکل جدیدی در آپدیت ویندوز 11 با شناسه KB5023152 مشاهده شده است که باعث می شود برخی از برنامه ها پس از استفاده از قابلیت بازیابی سیستم اجرا نشوند.

طبق گفته مایکروسافت، کاربرانی که از ویندوز 11 نسخه 22H2 استفاده می کنند، ممکن است پس از بوت شدن در بازیابی سیستم، با مشکلات زیر مواجه شوند:

  • به‌جای راه‌اندازی برنامه، پیام خطای «این برنامه باز نمی‌شود» دریافت می‌کند.
  • شاید برنامه چندین ورودی در منوی شروع داشته باشد.
  • وقتی می خواهید برنامه ای را اجرا کنید، ممکن است برخی از آنها اجرا نشوند.
  • ممکن است با خطای I/O مواجه شوید و سپس برنامه به درستی کار نکند.
  • اگر سعی کنید برنامه ها را مجددا راه اندازی کنید، ممکن است مشکل برطرف شود.

اگرچه لیست بالا خیلی کامل نیست، اما مایکروسافت می گوید که برنامه هایی مانند Paint، Notepad، Cortana، Office و ابزارهای خط فرمان همگی تحت تأثیر این مشکل در نسخه اخیر 22H2 ویندوز 11 قرار گرفته اند. شباهت این برنامه ها در استفاده است. از قالب بسته MSIX. غول فناوری مستقر در ردموند در یکی از اسناد پشتیبانی خود در سال 2021 اعلام کرده است که MSIX دارای نرخ نصب موفق 99.96٪ است. این فرمت با جلوگیری از تکراری شدن برخی فایل ها باعث می شود برنامه ها فضای ذخیره سازی کمتری روی دستگاه اشغال کنند و همچنین مصرف پهنای باند شبکه را کاهش می دهد.

به گفته TomsHardware، مایکروسافت به کاربران خود توصیه می کند برنامه هایی را که با مشکل مواجه می شوند، راه اندازی مجدد یا مجددا نصب کنند. علاوه بر این، به روز رسانی ویندوز به نسخه جدیدتر، یکی دیگر از راهکارهای این شرکت برای رفع مشکل است.

کاربران معمولاً زمانی از System Restore استفاده می کنند که ویندوز آنها با مشکلات نرم افزاری مواجه شده باشد. هدف از این ویژگی ارائه یک روش نسبتاً بدون دردسر برای رفع مشکلات نرم افزاری و بازگرداندن دستگاه به زمانی قبل از بروز مشکل است. در واقع، استفاده از این راه حل بسیار سریعتر از نصب مجدد ویندوز است.

اکنون با نسخه 22H2 ویندوز 11، اگر سعی کنید از قابلیت بازیابی برای رفع مشکلات نرم افزاری استفاده کنید، این اقدام مشکل جدیدی ایجاد می کند و قطعا این وضعیت برای مایکروسافت خوب نیست. امیدواریم این شرکت سریعا راه حلی برای رفع مشکل مذکور ارائه دهد.