استعلام و پرداخت آنلاین خلافی خودرو!


استعلام خلافی خودرو با پیامک

پیامک شاید ساده ترین راه برای پرس و جو اشتباه باشد. بدون نیاز به اینترنت می توانید با وارد کردن شماره vin مجوز دریافت کنید. این کد روی کارت خودرو و برگ سبز خودرو نوشته شده است. برای استفاده از این روش باید کد vin را به 1101202020 پیامک کنید.

از این روش می توان برای استعلام خودرو یا موتور سیکلت استفاده کرد و پس از ارسال کد تاییدیه مبلغ آن برای شما پیامک ارسال می شود.

کد دستوری *#110 نیز مشابه روش پیامکی است. پس از گرفتن این کد دستوری از شما شماره vin را می خواهد که با ارسال آن می توانید عیب خودرو را پیامک دریافت کنید.

مشکل روش پیامکی یا کد دستوری این است که جزئیات تخلف را ارائه نمی دهد و امکان پرداخت خلافی خودرو به صورت تکی وجود ندارد. برای پرداخت به شناسه قبض و شناسه پرداخت نیاز دارید. با افزودن * به انتهای وین و ارسال آن به شماره 1101202020 می توانید شناسه قبض و شناسه پرداخت را دریافت کرده و کل جریمه ها را یکجا پرداخت کنید.

استعلام اشتباه از سایت راهور

راهور 120 یک سایت مرجع است که اکثر رانندگان با آن آشنا هستند. در گذشته این سایت تنها راه استعلام و پرداخت آنلاین عیوب خودرو بود. اما در حال حاضر سایت ها و برنامه های زیادی امکان استعلام و پرداخت هزینه خودرو را فراهم کرده اند. یکی از مزایای سایت راهور 120 رایگان بودن آن است. اما مشکل اصلی آن آفلاین بودن آن است به طوری که اطلاعات آن با یک یا چند هفته تاخیر به روز می شود. این تاخیر در آپدیت برای جلوگیری از هک و مشکلات امنیتی است اما تاخیر در آپدیت باعث می شود رانندگان فرصت شکایت از تخلف خودرو را از دست بدهند یا به دلیل عدم اطلاع از جریمه ها و مضاعف شدن تخلف خود را به موقع پرداخت نکنند. جریمه یا به دلیل تاخیر جریمه شود.

این تاخیر در به روز رسانی حتی شامل پرداخت جریمه نیز می شود. یعنی اگر جریمه خود را از سایت راهور 120 پرداخت کردید باید تا آپدیت بعدی سایت صبر کنید تا جریمه از سایت حذف شود.

بنابراین اگر قصد خرید و فروش خودرو را دارید یا می خواهید خودروی توقیف شده را از پارکینگ ترخیص کنید، از این روش برای تسویه خلافی خودرو استفاده نکنید.

همچنین توجه داشته باشید که برای استعلام خلافی خودرو از سایت راهور باید در سامانه سخا ثبت نام کنید.

برای ثبت نام به کد ملی و شماره همراه مالک خودرو نیاز دارید و پس از ورود به سایت و وارد کردن بارکد 8 یا 9 رقمی روی کارت خودرو می توانید از جزییات جریمه مطلع شوید.

استعلام تلفنی اشتباه است

برای استعلام تلفنی خلافی خودرو یا موتورسیکلت باید با شماره 02188288888 تماس بگیرید، پس از شماره گیری به اپراتور متصل می شوید که با خواندن شماره پلاک خودرو یا موتور، مجموع اشتباه را اعلام می کند.

استعلام خودرو از پلیس +10

جدا از راه های آنلاین و استفاده از ابزارهای مختلف برای استعلام خلافی خودرو، مراجعه حضوری به پلیس+10 نیز به عنوان یکی از راه های استعلام تخلفات خودرو و موتور سیکلت می باشد. برای این کار کافیست به نزدیکترین اداره پلیس +10 مراجعه کرده و با ارائه کارت خودرو و پرداخت هزینه بلیط تهیه کنید. هزینه استعلام جنایی در دفاتر پلیس + 10 17500 تومان می باشد.

برای اعتراض در غیر این صورت باید از پلیس+10 عبور کنید و راه آنلاین وجود ندارد. توجه داشته باشید مهلت اعتراض به خلافی خودرو 60 روز است و جریمه هایی از قبیل تسلیم، الصاق و رد در صورت عدم پرداخت در این مدت دو برابر خواهد شد.

همچنین خودروهای بیش از 3 میلیون تومان خلافی قابل توقیف توسط پلیس راهنمایی و رانندگی است، بنابراین برای جلوگیری از عواقب آن، تخلف را به موقع پرداخت کنید.