استعلام آنلاین مقررات منع آمد و شد – زومیت


برای استعلام مقررات منع رفت و آمد آنلاین می توانید به سامانه ها مراجعه کنید ثبت نام من سازمان امور مالیاتی و لطفاً از My Police و برنامه های برتر دیدن کنید یا از آنها استفاده کنید.

ممنوعیت خروج از کشور برای فردی که کلیه مدارک خروج از کشور را دارد اعمال می شود اما به دلایل مختلف از خروج از تمامی مرزهای زمینی، هوایی و دریایی منع می شود. اگر هنگام خروج از کشور متوجه ممنوعیت خروج از کشور شوید، هزینه و زمان زیادی را از دست خواهید داد. بنابراین، بهتر است کسانی که به دلایل مختلف احتمال ممنوع الخروجی دارند، قبل از برنامه ریزی برای خروج از کشور، وضعیت خود را جویا شوند.

به چه دلایلی افراد ممنوع الخروج هستند؟

به طور کلی افراد ممکن است به دلایل کیفری، مالیاتی، قضایی و مشکلات مربوط به سازمان مالی ممنوع الخروج شوند. بدهی مالیاتی، عدم پرداخت مهریه، مسائل امنیتی، پرونده قضایی و بدهی بانکی از جمله مواردی است که باعث ممنوع الخروج شدن فرد می شود.

طبق ماده 18 قانون گذرنامه، ولی شخص می تواند اجازه خروج از کشور را نداشته باشد و او را ممنوع الخروج کند. بنابراین افراد زیر 18 سال و کسانی که تحت سرپرستی یا ولایت هستند بدون اجازه کتبی ولی یا ولی ممنوع الخروج هستند و ممکن است زنان متاهل از سوی شوهر ممنوع الخروج شده باشند. به طور کلی زنان متاهل برای خروج از کشور نیاز به اجازه همسر خود دارند مگر اینکه این موضوع را در شرایط ازدواج خود ثبت کرده باشند.

خروج مشمولان بدون مجوز کتبی اداره کل و همچنین سربازان فراری ممنوع است.

بر اساس ماده 202 قانون مالیات های مستقیم، بدهی مالیاتی زیاد نیز موجب صدور حکم ممنوعیت خروج از کشور توسط دادگاه برای شخص می شود.

همچنین ماده 17 قانون گذرنامه خروج افرادی را که توسط دادگاه یا سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بدهکار شناسایی شده اند ممنوع کرده است. ممنوعیت خروج آقایان به دلیل عدم پرداخت مهریه و مطالبات مربوط به چک نیز از طریق مراجع ثبتی انجام می شود.

علاوه بر این موارد سرقت، کلاهبرداری یا افترا در خارج از کشور موجب صدور دستور ممنوعیت خروج از کشور از سوی مراجع قضایی می شود.

آیین دادرسی کیفری نیز می تواند موجب ممنوعیت خروج متهمان از کشور شود. همچنین کسانی که محکومیت کیفری قطعی دارند و مدت محکومیت خود را نگذرانده اند ممنوع الخروج می باشند.

علاوه بر اینها، در مواردی که خروج فردی برای منافع ملی مضر تشخیص داده شود، در لیست ممنوع الخروج قرار می گیرد.

درخواست ممنوعیت خروج افراد از سوی دادستانی کل کشور صادر و به پلیس مهاجرت و گذرنامه اعلام می شود. ممنوعیت خروج از کشور صادر شده برای مشمولان شش ماهه است و پس از این مدت در صورت نیاز با درخواست دادستانی مجدداً تمدید خواهد شد. مردم تا 20 روز از زمان ابلاغ تصمیم برای اعتراض به ممنوع الخروجی خود فرصت دارند.

چگونه ممنوعیت را استعلام کنیم؟

برای استعلام مقررات منع رفت و آمد یا باید به صورت حضوری مراجعه کنید یا از سایت ها و برنامه های مختلف آنلاین استفاده کنید. امکان استعلام ممنوعیت تردد از طریق پیامک وجود ندارد.

در گذشته افراد برای استعلام ممنوعیت خروج از کشور مجبور به مراجعه به دفاتر گذرنامه مراکز استان ها بودند اما در حال حاضر امکان استعلام ممنوعیت خروج از کشور وجود دارد. با این حال، همه انواع مقررات منع رفت و آمد را نمی توان به صورت آنلاین جستجو کرد. در حال حاضر سامانه جامعی برای استعلام آنلاین انواع ممنوعیت خروج به صورت یکجا وجود ندارد، اما امکان استعلام انواع ممنوعیت خروج از کشور از طریق سایت ها و برنامه های مختلف امکان پذیر است. مراجعه به دفاتر گذرنامه در مراکز استان ها هیچ هزینه ای ندارد.

پیش از این سایت استعلام ممنوع الخروجی exitban.ssaa.ir امکان اطلاع از وضعیت ممنوعیت خروج پرونده های ادارات اجرای اسناد رسمی را تنها با درج کد ملی فراهم کرد. اما این سایت در حال حاضر در دسترس نیست.

برای استعلام اینترنتی ممنوعیت خروج از پرونده های ثبتی و ادارات اجرای اسناد رسمی می توانید به درگاه خدمات الکترونیکی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به نام مراجعه نمایید. ثبت نام من را ببینید.