استراتژی دیجیتال؛ الزامات کسب و کارهای اینترنتی در سال 1402


اکثر کسب و کارهای امروزی به ضرورت استفاده از روندهای دیجیتال و به طور کلی حضور آنلاین واقف هستند. با این حال، بسیاری از سازمان ها در پیشبرد استراتژی های دیجیتال خود بسیار کند و بی هدف حرکت می کنند. برای پیشی گرفتن از رقبا، سوار شدن بر روند روز و آماده شدن برای نوآوری های اجتناب ناپذیر در آینده، استفاده از یک استراتژی دیجیتال ضروری تر و مهم تر است.

از سوی دیگر، زمانی که در دنیای امروز اکثر کسب و کارها بیشتر کارهای خود را به صورت دیجیتالی مدیریت می کنند، اگر بخواهید به استراتژی های سنتی پایبند باشید، رشد نخواهید کرد و از رقبا عقب نخواهید ماند. در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که چرا داشتن یک استراتژی دیجیتال مهم است.

منظور از استراتژی دیجیتال چیست؟

اساساً این اصطلاح به برنامه ای اطلاق می شود که از ابتکارات دیجیتالی برای دستیابی به اهداف سازمانی استفاده می کند. به بیان ساده، استراتژی دیجیتال می تواند هر چیزی باشد، اما برای اجرای موفقیت آمیز به تخصص و تجربه نیاز دارد، و تعریف کلی می تواند بسته به اینکه از چه کسی بپرسید متفاوت باشد.

به عنوان مثال، بخش بازاریابی ممکن است آن را از نظر کانال های مبتنی بر وب مانند شبکه های اجتماعی و ایمیل ببیند، اما در دنیای مالی ممکن است از نظر ابزارهای کسب درآمد آنلاین دیده شود. برای افراد فعال در زمینه شبکه، استراتژی دیجیتال ممکن است به معنای تجزیه و تحلیل داده های عملکرد تیم باشد. به همین ترتیب، این تعریف برای همه متفاوت خواهد بود.

10. اهمیت داشتن استراتژی دیجیتال

تحقیقات نشان داده است که تنها 49 درصد از مشاغل دارای استراتژی دیجیتال هستند. این بدان معناست که تقریبا نیمی از کسب و کارهای موفق بدون برنامه پیش می روند! نداشتن یک استراتژی دیجیتال چالش های بزرگی را برای کسب و کار ایجاد می کند، اما داشتن و ایجاد آن می تواند مزایای زیادی داشته باشد:

1) جهت پیدا می کنید

داشتن یک استراتژی به شما درک روشنی از هدف شما می دهد. به عبارت دیگر، می دانید حضور آنلاین شما چه ارزشی را برای شما به همراه خواهد داشت. همین موضوع به دلیل اینکه به شما جهت می دهد باعث می شود که بتوانید مخاطبان و مشتریان جدیدی را جذب کنید و ارتباط عمیق تری با آنها برقرار کنید.

2) شما مخاطبان آنلاین خود را می شناسید

اگر در مورد مخاطبان خود تحقیق نکرده باشید، نمی توانید بفهمید که آنها دقیقا از شما چه می خواهند و به دنبال چه نوع خدمات و محصولاتی هستند. این امر به ویژه زمانی مهم است که مشتریان مختلفی دارید. زیرا دیدگاه ها و خواسته ها متفاوت خواهد بود و باید مخاطبان خود را از طریق یک استراتژی دیجیتال به طور کامل بشناسید.

3) از تصاحب سهم بازار توسط رقبای شما جلوگیری می کند

وقتی استراتژی ندارید، واقعاً نقشه راه ندارید. به عنوان مثال، ممکن است بدانید بازاریابی ویدیویی چیست، اما زمانی که آن را در قالب یک سند استراتژیک در استراتژی خود نداشته باشید، چگونه و به چه میزان از آن استفاده می کنید، عملاً دانستن آن بی فایده خواهد بود. این رقبای شما هستند که از یک استراتژی به درستی استفاده خواهند کرد. که در آن مشخص شده است که چند نوع بازاریابی و … قرار است استفاده شود، بودجه هر کدام چقدر است و … سهم بازار را از شما می گیرند.

4) رشد خواهید کرد

وقتی از یک استراتژی مکتوب استفاده می‌کنید، می‌توانید با استفاده از راه‌ها و فرصت‌های مختلف و متنوع به مخاطبان بیشتری دست پیدا کنید و حضور آنلاین خود را برجسته‌تر از قبل کنید. برندهای برتر مانند آمازون، گوگل، دل و… حالتی پویا دارند. به عبارت دیگر، آنها مدام در حال آزمایش و اشتباه در راه های رسیدن به مخاطب آنلاین هستند و این نشان دهنده اهمیت استراتژی آنلاین است.

5) آگاهی از برند را افزایش می دهد

یک استراتژی دیجیتال موثر که شامل برنامه‌های بازاریابی دیجیتال باشد باعث می‌شود نام تجاری بیشتر و بیشتر در اینترنت نفوذ کند. مواردی مانند پست‌های مداوم در رسانه‌های اجتماعی، کمپین‌های بازاریابی ایمیلی، مدیریت منابع دیجیتال و تجزیه و تحلیل اقدام، همگی نقش اساسی در افزایش حضور آنلاین شما دارند.

6) باعث استفاده مؤثرتر از منابع می شود

یکی از بخش های مهم استراتژی دیجیتال مدیریت منابع است که شامل ابزارها و فرآیندهایی است که به شرکت کمک می کند تا منابع خود مانند کارکنان، محتوا، منابع مالی و … را بهتر کنترل و مدیریت کند. این بخش امکان استفاده از منابع را با حداکثر کارایی و صرفه جویی در زمان و هزینه فراهم می کند.

در نهایت به یاد داشته باشید که ما در دنیایی زندگی می کنیم که حضور آنلاین یک برند نمادی از وجود آن است و این موضوع قابل کتمان نیست. بنابراین با استفاده از استراتژی دیجیتال می توانید به مخاطبان خود نشان دهید که پویا هستید و می توانید نیازهای آنها را به خوبی و با دانش درست برآورده کنید.

/ پایان گزارش

این مقاله تنها جنبه تبلیغاتی دارد و تیرازیس فایل هیچ گونه مسئولیتی در رابطه با آن نمی پذیرد.