از کدام بانک ها می توان ارز دولتی خرید؟


پیش از این بانک مرکزی اعلام کرده بود که پنج بانک ملی، ملت، تجارت، سپه و صادرات از هشتم بهمن ماه ارز دولتی را به متقاضیان عرضه می کنند.

بانک مرکزی در بخشنامه اخیر خود اعلام کرده بود که شعب منتخب پنج بانک ملی، ملت، تجارت، سپه و صادرات در سراسر کشور به اشخاص حقیقی و حقوقی واجد شرایط بانک مرکزی ارز می دهند.

اما ارز دولتی چیست و چه تفاوتی با ارز آزاد دارد؟

ارز دولتی چیست؟

ارز دولتی ارزی است که می توان آن را با قیمتی کمتر از دلار آزاد و صرفاً به منظور واردات نیازهای ضروری عمومی از مراجع رسمی دولتی خریداری کرد. ارز دولتی توسط دولت تامین و تامین می شود و معمولا دولت این ارز را از محل فروش محصولات نفت و گاز و پتروشیمی که همگی در حوزه انرژی هستند تامین می کند.

مهم ترین تفاوت ارز دولتی با ارز آزاد این است که ارز دولتی از کانال ها و بانک های دولتی تامین می شود اما دلار آزاد را می توان از تمامی صرافی ها یا دلالان بازار خریداری کرد.

این روزها که قیمت ارز در بازار نوسانات زیادی دارد و از حدود 44 هزار و 300 تا 45 هزار و 300 تومان عرضه می شود، ارز دولتی با قیمتی کمتر از این در اختیار خریداران قرار می گیرد.

چقدر ارز دولتی می دهند؟

برخی بانک ها بر اساس اطلاعیه های منتشر شده در سایت رسمی خود و پاسخ کارشناسان شعب منتخب خود اعلام کرده اند که 5 هزار دلار به متقاضیان می دهند. در عین حال یکی از بانک های منتخب اعلام شده نیز معادل 5000 یورو یعنی 5400 دلار به متقاضیان پیشنهاد می دهد.

چه کسی می تواند ارز دولتی بگیرد؟

شرایط اعلام شده از سوی بانک مرکزی برای اشخاص حقیقی متقاضی این است که فرد بالای 18 سال سن داشته باشد و برای خرید و دریافت ارز باید کارت ملی ارائه دهد. همچنین سیم کارت تلفن همراه اشخاص حقیقی متقاضی ارز باید به نام خودشان باشد و تا قبل از امسال از سهمیه ارزی 2000 یورویی که قبلاً ابلاغ و اعلام شده بود استفاده نکرده باشند.

داشتن 18 سال تمام برای اشخاص حقیقی ارائه اصل کپی شناسنامه و کارت ملی به همراه کپی از شرایط لازم می باشد. علاوه بر اینها در اکثر پنج بانک اعلام شده لازم است اشخاص حقیقی متقاضی دریافت ارز دولتی در بانک مورد نظر حساب داشته باشند و برای دریافت سهمیه ارزی خود به شعبه مراجعه کنند.

در برخی از بانک های منتخب به غیر از داشتن یا افتتاح حساب برای دریافت ارز دولتی که به آن ارز ضروری نیز می گویند، شرط دیگر این است که متقاضی باید فرم درخواست ویژه ای را که بانک در اختیار مشتری قرار می دهد تکمیل کند.

بانک های اعلامی و شعب منتخب آنها که عمدتاً شعب ارزی و ممتاز آنها هستند، ارز را به نرخ ارز بازار خرید و فروش می کنند.

با این شرایط متقاضیان در صورتی که نتوانند از صرافی ارز دریافت کنند می توانند نیاز خود را از طریق بانک ها تامین کنند. این تصمیم به این دلیل اتخاذ شده است که بانک مرکزی اعلام کرده است پس از بررسی های انجام شده توسط بازرسان این بانک، مشخص شده است که برخی از صرافی ها بدون دلیل موجه و بدون تایید این بانک، عملیات ارزی خود را متوقف کرده و خرید و فروش را متوقف کرده اند. فروش ارز خارجی امتناع می کنند.