اروپا به اپل هشدار داد: اگر شایعات صحت داشته باشند، فروش آیفون را ممنوع خواهیم کرد


اتحادیه اروپا در تلاش است تا با یک سری اقدامات مانع از محدود کردن سرعت انتقال داده از طریق درگاه USB-C آیفون 15 و گوشی‌های جدیدتر اپل شود.

اپل تایید کرده است که باید یک پورت USB-C به آیفون اضافه کند تا با قوانین اروپایی مطابقت داشته باشد. بسیاری از افشاگران می گویند که اپل این تغییر را در آیفون 15 اعمال خواهد کرد و تا زمان رونمایی از آیفون 16 منتظر نخواهد ماند.

اپل ابتکاری به نام Made for iPhone (یا MFi) برای بررسی کیفیت لوازم جانبی تولید شده برای آیفون دارد. منابع آگاه چند ماه پیش اعلام کردند که اپل به دنبال محدود کردن سرعت شارژ و سرعت انتقال اطلاعات کابل‌های USB-C است که تاییدیه MFi را دریافت نکرده‌اند. ظاهرا اتحادیه اروپا مخالف این رویکرد است.

تیری برتونکمیسر بازار داخلی اتحادیه اروپا در نامه ای خطاب به اپل گفت که هرگونه محدودیت در سرعت شارژ غیرقابل قبول است. برتون می گوید اگر اپل چنین محدودیت هایی را اعمال کند، اتحادیه اروپا فروش آیفون را در کشورهایش ممنوع خواهد کرد.

گفته می شود نامه برتون حدود دو ماه پیش برای اپل ارسال شده است. به ادعای اپل اینسایدر، یکی از اعضای ارشد کمیته بازار داخلی پارلمان اروپا، گفت که اپل به دنبال دور زدن قوانین اتحادیه اروپا است.

در حالی که تقریباً همه تلفن های امروزی به پورت مدرن و پرسرعت USB-C مجهز هستند، اپل همچنان بر استفاده از لایتنینگ اصرار دارد.

اتحادیه اروپا از سال‌ها پیش فرآیند تصویب لایحه جدیدی را به‌طور جدی آغاز کرده است، لایحه‌ای که طبق آن تا پایان سال ۲۰۲۴ تمامی گوشی‌های جدید موجود در بازار باید دارای پورت USB-C باشند.