ارزیابی هواوی از رقبا: ما سال ها تجربه در زمینه هوش مصنوعی داریم


ChatGPT از زمان انتشار عمومی آن در اواخر سال گذشته به یکی از موضوعات مورد بحث در اینترنت تبدیل شده است. ChatGPT ابزاری مبتنی بر هوش مصنوعی است که به هر سوالی پاسخ می دهد، کد می نویسد و حتی اشعار جذابی خلق می کند.

در حالی که برندهای آمریکایی مانند مایکروسافت و گوگل در تلاش هستند تا از ابزارهای هوش مصنوعی به شیوه ای گسترده تر استفاده کنند، غول فناوری چینی هوآوی می گوید که سال ها تجربه در این زمینه دارد.

یکی از مدیران هواوی می گوید که این شرکت کار روی یک مدل زبان بزرگ را در سال 2020 آغاز کرد و یک سال بعد Pengcheng Pangu را معرفی کرد. در همان زمان، مدل Pengcheng Pangu دارای 100 میلیارد پارامتر بود، به سؤالات پاسخ می داد و گفتار چینی را درک می کرد.

مدل NLP (پردازش زبان طبیعی) هواوی با 100 میلیارد پارامتر بزرگترین مدل آموزشی هوش مصنوعی چینی در جهان در سال 2021 بود.

به گزارش هواوی سنترال، برند معروف چینی دو پتنت جدید مربوط به نرم افزار هوش مصنوعی برای پاسخگویی به سوالات ثبت کرده است. البته هواوی در حال حاضر برنامه ای برای تزریق ابزار هوش مصنوعی به دستگاه های خود ندارد.

علیرغم تاکید هواوی بر تجربه در زمینه هوش مصنوعی، برندهای بزرگی مانند گوگل و مایکروسافت نیز سالهاست که در این زمینه پیشگام بوده اند. گوگل مدت زیادی است که از هوش مصنوعی برای بهینه سازی نتایج جستجو استفاده می کند.