ارزش بازار اپل برای اولین بار در دو سال گذشته به زیر دو تریلیون دلار رسید


با کاهش چهار درصدی ارزش سهام اپل در 24 ساعت گذشته، برای اولین بار از سال 2021، ارزش بازار این شرکت به زیر دو تریلیون دلار رسید. سهام اپل بدترین عملکرد خود را از اواسط سال 2021 ثبت کرد و نگرانی ها در مورد حجم تولید آیفون و کاهش تقاضا برای برخی محصولات همچنان ادامه دارد.

علیرغم کاهش قابل توجه سهام اپل، این شرکت همچنان بهتر از سایر غول های فناوری است. اپل در سال گذشته 27 درصد از ارزش بازار خود را از دست داده است، در حالی که شاخص نزدک در مدت مشابه 33 درصد کاهش یافته است. اپل برای 14 فصل متوالی رشد درآمدی را تجربه کرده است. انتظار می رود درآمد این شرکت در سه ماهه چهارم سال 2022 به میزان 1 درصد کاهش یابد.

فاکسکان، شریک تجاری اپل و سازنده اصلی دستگاه های این شرکت، به دلیل قرنطینه های ناشی از ویروس کرونا در چین با مشکلات زیادی مواجه شده است. این امر باعث شد تا حجم تولید آیفون های جدید در فصل تعطیلات مهم کاهش یابد. فاکسکان می گوید کارخانه اصلی آن در چین (ملقب به شهر آیفون) به 90 درصد ظرفیت تولید بازگشته است و با گذشت زمان شرایط بهبود خواهد یافت.

مقالات مرتبط

MacRumors می نویسد که اپل به تعدادی از تامین کنندگان خود گفته است که قطعات کمتری برای AirPods، Apple Watch و MacBook تولید کنند زیرا تقاضا برای این محصولات در سه ماهه اول سال 2023 کاهش می یابد. حتی پیش بینی می شود که فروش آیفون در سال 2023 کاهش یابد.

اپل دقیقا یک سال پیش برای مدت کوتاهی از سقف بازار سه تریلیون دلاری عبور کرد تا رکوردی دست نیافتنی را ثبت کند. در سال‌های 2020 و 2021، تقاضا برای محصولات الکترونیکی – به‌ویژه دستگاه‌های اپل – رشد قابل‌توجهی را تجربه کرد و این شرکت توانست از همه‌گیری ویروس کرونا نهایت استفاده را ببرد.

در زمان نگارش این مقاله، هر سهم اپل حدود 124 دلار معامله می شود.