ارتش آمریکا برای «استفاده مسئولانه» از هوش مصنوعی آماده می شود


وزارت امور خارجه ایالات متحده دستورالعمل جدیدی را برای «استفاده نظامی مسئولانه» از هوش مصنوعی و فناوری‌های خودمختار منتشر کرده است تا خواستار اجرای مسئولانه هوش مصنوعی در عملیات‌های نظامی در سراسر جهان شود. ایالات متحده تاکید می کند که در صورت استفاده از هوش مصنوعی در موسسات نظامی، انسان ها باید مسئولیت کامل را بر عهده بگیرند.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا در حالی منتشر می شود که این کشور در یک نشست بین المللی با تمرکز بر استفاده مسئولانه از هوش مصنوعی نظامی شرکت می کند. این نشست در لاهه هلند برگزار می شود. Ars Technica می گوید این اولین بار است که چنین نشستی را می بینیم.

بانی جنکینزمعاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحات گفت: ما از همه کشورها دعوت می کنیم در اجرای هنجارهای بین المللی مربوط به توسعه و استفاده نظامی از هوش مصنوعی و سلاح های خودمختار به ما بپیوندند.

ایالات متحده در بیانیه جدید خود می گوید تعداد کشورهایی که در حال توسعه هوش مصنوعی نظامی هستند به طور مداوم در حال افزایش است و این کشورها احتمالاً شروع به استفاده از سیستم های خودمختار خواهند کرد. این روند نگرانی ها در مورد استفاده نامناسب از پتانسیل هوش مصنوعی را افزایش داده است.

در بخشی از بیانیه آمریکا می خوانیم: استفاده نظامی از هوش مصنوعی باید اخلاقی و مسئولانه باشد و امنیت بین المللی را افزایش دهد، استفاده از هوش مصنوعی در درگیری های مسلحانه باید با قوانین بشردوستانه بین المللی قابل اجرا باشد و سوگیری و حوادث ناخواسته را به حداقل برساند. بهتر است دولت ها برای اطمینان از توسعه، اجرا و استفاده مسئولانه از توان نظامی خود در زمینه هوش مصنوعی اقدامات مناسبی را انجام دهند.

ایالات متحده 12 روش برای استفاده مناسب از هوش مصنوعی ایجاد کرده است که بر موضوعاتی مانند ایمنی سلاح های هسته ای، طراحی مسئولانه سیستم ها و آموزش پرسنل تأکید دارد.

ایالات متحده نمونه هایی از پاسخگویی اپراتورهای انسانی در سلسله مراتب نهادهای نظامی هنگام استفاده از هوش مصنوعی را ذکر کرده است. آمریکا می گوید بهتر است دولت ها در تمام تصمیمات خارجی مربوط به سلاح های هسته ای، کنترل انسانی را در اولویت قرار دهند. ایالات متحده همچنین می گوید که سیستم های هوش مصنوعی نظامی باید به گونه ای طراحی شوند که “عواقب ناخواسته” نداشته باشند. همچنین باید مکانیزمی ایجاد شود تا در صورت بروز پیامدهای ناخواسته، سیستم های هوش مصنوعی به سرعت از کار بیفتد.

بیش از 60 دولت در سراسر جهان “ندای اقدام” را در زمینه استفاده نظامی مسئولانه از هوش مصنوعی امضا کرده اند. کارشناسان حقوق بشر و دانشگاهیان در مصاحبه با رویترز گفتند بیانیه ایالات متحده هیچ الزامی از نظر قانونی ندارد و نگرانی هایی مانند پهپادهای خودران، روبات های قاتل و احتمال تشدید درگیری نظامی توسط هوش مصنوعی را برطرف نمی کند.