ادعای یک نماینده مجلس: اینستاگرام و واتس اپ به احتمال زیاد به ایران می آیند


10 روز پس از اعلام خبر ارسال نامه مرکز ملی فضای مجازی به شرکت متا برای افتتاح نمایندگی در ایران، یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اطمینان داد که اینستاگرام و واتس اپ پلتفرم های متعلق به شرکت متا به ایران ارسال خواهد شد. آینده. جواد نیک بین در این خصوص اعلام کرد:

طبق گزارشات به احتمال زیاد اینستاگرام و واتس اپ به ایران بیایند و تا جایی که من می دانم شرایط ایران را پذیرفته اند.

این اظهارات در حالی مطرح شده است که مرکز ملی فضای مجازی هیچ خبری از پاسخ متا به نامه ارسالی این مرکز منتشر نکرده است و هنوز چهار روز تا پایان مهلت ارسال پاسخ به این نامه باقی مانده است. 16 مهر ارسال شد.

نیک بین به فیلتر اینستاگرام و واتس اپ نیز واکنش نشان داد و آن را راه حل مناسبی برای کاهش استفاده از این پلتفرم ها ندانست. به گفته وی، «فیلترسازی باعث نمی شود مردم فضای مجازی را کمتر ببینند، اتفاقا درصد بسیار کمی کاهش یافته است، زیرا هجمه عظیمی در حوزه فیلترینگ وجود دارد».

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس فیلترینگ را ناکارآمد خواند و افزود: فکر با دهان بسته نمی شود و مردم آرام نمی گیرند، باید مغز، فکر، نگاه و نگاه را عوض کنیم، بنابراین فیلترینگ قطعا مثبت نبود. نتیجه.”

نماینده مردم بردسکان و کاشمر افزایش استفاده از VPN را مهم ترین پیامد فیلترینگ دانست و گفت: فیلترینگ باعث شده تا فروش VPN در فضای غیررسمی به قدری افزایش پیدا کند که بخش زیادی از هزینه های مردم افزایش یابد. و پول در این کشور برای VPN خرج می شود.” “هر کسی که این VPN را تولید می کند با ما کاری ندارد.” به گفته وی، خرید VPN به معنای فروش اطلاعات شخصی ما به یک کشور واسطه و سپس به کشور مبدا است.

وی همچنین به نتایج نامطلوب استفاده از VPN اشاره کرد و اظهار داشت: فیلترینگ باعث ایجاد دردسر برای مردم، خروج ارز از کشور، کاهش خرید و فروش اینترنتی و ایجاد بازار سیاه برای فروش VPN می شود.

وی علاوه بر اینکه نیک بین اعلام کرد احتمال حضور نماینده متا در ایران وجود دارد و با حضور این نمایندگان در کشور، پلتفرم های متا فیلتر نمی شود، به تصمیم برای استفاده از یک متا نیز اشاره کرد. VPN و گفت:تصمیم جدی برای جلوگیری از فروش VPN ها پس از شورش ها اتخاذ خواهد شد و شرکت های VPN از فروش آن ها منع خواهند شد.