ادعای خنده دار افشاگر چینی: هوآوی امسال تولید تراشه های 12 نانومتری را آغاز می کند


در روزهای پایانی سال 2022، هواوی پتنت جدیدی با تمرکز بر اسکنر EUV ثبت کرد و گمانه زنی های زیادی در مورد آینده آن ایجاد کرد. اسکنر EUV یکی از تجهیزات مهم ساخت تراشه است که تنها یک شرکت در جهان می تواند آن را تولید کند. در کنار ثبت اختراع هوآوی، اکنون یکی از افشاگران شبکه اجتماعی ویبو می گوید که هوآوی امسال تولید تراشه های مبتنی بر لیتوگرافی 12 و 14 نانومتری را آغاز خواهد کرد.

در حال حاضر، سامسونگ و TSMC، دو بازیگر اصلی در صنعت تراشه، پردازنده‌های 3 نانومتری تولید می‌کنند. پردازنده های 3 نانومتری پیشرفته ترین نوع تراشه به حساب می آیند و هواوی حتی با تولید پردازنده های 12 نانومتری چندین نسل از سایر شرکت ها عقب است. با این حال ساخت این نوع پردازنده ها برای شرکتی که با سخت ترین تحریم های آمریکا مواجه است، دستاورد بزرگی است.

عدد بیان شده در نانومتر به ابعاد ترانزیستورهای روی تراشه اشاره دارد. هرچه ترانزیستورها کوچکتر باشند، قدرت بیشتری دارند و انرژی کمتری مصرف می کنند. هواوی قبل از تحریم، از طریق یکی از زیرمجموعه های خود، HiSilicon، تراشه های پیشرفته ای برای گوشی های هوشمند می ساخت. اما با تشدید تحریم های آمریکا، HiSilicon کاملا فلج شد.

هوآوی سال ها تجربه در طراحی تراشه دارد. این شرکت احتمالا از تراشه‌های ۱۲ و ۱۴ نانومتری جدید خود در گجت‌های پوشیدنی استفاده خواهد کرد. افشاگر Weibo می گوید که هواوی استفاده از این تراشه ها را به صورت محدود و در قالب پروژه های آزمایشی آغاز کرده است.

مقالات مرتبط

با گذشت سه سال از تحریم های سخت آمریکا، هواوی بالاخره توانست به روند افزایش درآمد سالانه بازگردد. رئیس هیأت مدیره این شرکت از «بازگشت به روال همیشگی» و «گذراندن دوران حساس» خبر می دهد. با این حال، هواوی هنوز کیلومترها با آنچه در سال 2019 بود فاصله دارد.