ادامه بحران در بازار ارزهای دیجیتال؛ یکی دیگر از غول های ارز دیجیتال اعلام ورشکستگی کرده است


BlockFi (شرکت معروف BlockFi در زمینه وام دهی و خدمات مالی مرتبط با ارز دیجیتال طی بیانیه ای اعلام ورشکستگی کرد. پس از سقوط صرافی بزرگ FTX، تعدادی از شرکت های صنعت کریپتو از جمله Blockfee وارد دوره حساسی شدند و احتمالا در آینده ای نه چندان دور تعداد شرکت های ورشکسته در این زمینه افزایش خواهد یافت.

به گزارش نیویورک تایمز، مشکلات Blockfee از بهار امسال شروع شد. زمانی که سقوط تعدادی از شرکت های با نفوذ در صنعت کریپتو، بازار را شوکه کرد و باعث شد که قیمت ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین به شدت کاهش یابد. صرافی FTX در اواخر بهار اعلام کرد که یک خط اعتباری 400 میلیون دلاری به BlockFi ارائه خواهد کرد. یکی از بندهای آن قرارداد به صرافی FTX اجازه می‌دهد در صورت تمایل، بلاک چین را تصاحب کند.

قرارداد 400 میلیون دلاری Blockfi باعث شد تا روابط مالی نزدیکی با صرافی FTX پیدا کند. به دنبال افشای سیاست های مالی FTX در هفته های اخیر، بلاک چین به سرعت ثبات خود را از دست داد و وارد بحران شد. چند روز پس از ورشکستگی FTX، BlockFi برداشت وجوه را برای کاربران غیرممکن کرد و گفت که به شدت تحت تأثیر سقوط FTX قرار گرفته است. Blockfee گفت هنوز بخشی از فاینانس را بر اساس خط اعتباری برداشت نکرده و دارایی‌هایی در پلتفرم FTX دارد.

بلاک چین اولین شرکت وام دهنده ارزهای دیجیتال نیست که امسال ورشکسته می شود. پس از بهار پرطرفدار که با کاهش 20 درصدی قیمت بیت کوین در یک هفته همراه بود، دو شرکت شبکه سلسیوس و وویجر دیجیتا اعلام ورشکستگی کردند.

Blockfee که دفتر مرکزی آن در نیوجرسی است، در سال 2017 تأسیس شد و تا سال گذشته بیش از 450000 مشتری خرده‌فروشی داشت. این مشتریان می توانند تنها در چند دقیقه وام های رمزنگاری دریافت کنند. یکی از بنیانگذاران BlockFi چند ماه پیش گفت: ما هنوز در ابتدای این داستان هستیم.

نهادهای نظارتی بارها بر تجارت بلاک چین نظارت کرده اند. در اوایل سال 2022، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده یکی از واحدهای تجاری BlockFi را به دلیل عدم ثبت اسناد مالی 100 میلیون دلار جریمه کرد. مدتی قبل از جریمه 100 میلیون دلاری، این کمیسیون در اطلاعیه ای هشدار داد در صورت تخلف، شرکت های فعال در زمینه وام دهی ارزهای دیجیتال را جریمه خواهد کرد.

مقالات مرتبط:

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده اعلام کرده است که وام های رمزنگاری باید به عنوان اوراق بهادار ثبت شوند. همچنین شرکت های فعال در این زمینه باید به عنوان شرکت سرمایه گذاری ثبت شوند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده دریافت که بلاک چین اظهارات نادرست یا گمراه کننده ای در مورد سطح ریسک خدمات وام دهی خود ارائه کرده است.

قرارداد 100 میلیون دلاری قرار بود انگیزه ای برای بلاک چین باشد تا اسناد مالی خود را به طور رسمی در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده ثبت کند. اگر این اتفاق می افتاد، به احتمال زیاد سایر شرکت های وام دهنده کریپتو نیز همین کار را می کردند.

با این حال، حامیان صنعت کریپتو در برابر جریمه BlockFi موضع گرفتند و گفتند که قوانین سختگیرانه ایالات متحده، شرکت‌های بزرگی مانند FTX را مجبور به فعالیت در خارج از کشور کرده است. جایی که نظارت کمتر است و مشتریان در معرض خطر هستند.