اجاق گاز با نگرانی های بهداشتی همراه است. برای کاهش خطر چه باید کرد؟


داده های بیشتری در مورد اثرات اجاق گاز بر روی کودکان و مطالعات کمتری بر روی بزرگسالان وجود دارد، اما یافته ها نشان می دهد که بزرگسالان مبتلا به آسم نیز ممکن است مستعد بدتر شدن علائم باشند.

دکتر ویلیام چکلی، دانشیار پزشکی در جانز هاپکینز، افزود: کودکان و بزرگسالان مبتلا به بیماری های مزمن تنفسی بیشتر در معرض خطر اثرات منفی اجاق گاز هستند.

علاوه بر آسم، خطرات سلامتی دیگری نیز در اجاق گاز وجود دارد. دکتر برنشتاین گفت، محققانی که 234 نمونه گاز طبیعی نسوخته را از 69 خانه در اطراف بوستون جمع آوری کردند، 21 آلاینده سمی از جمله بنزن را یافتند. بنزن به عنوان یک ماده سرطان زا شناخته می شود.

کارشناسان می گویند مردم عادی باید مراقب استفاده از اجاق گاز باشند، اما این یافته لزوماً به معنای بیمار شدن شما نیست. دکتر لبل گفت: «فقط داشتن اجاق گاز به این معنی نیست که به آسم یا سرطان مبتلا خواهید شد.

برخی از افراد ممکن است بخواهند به جای اجاق گاز از اجاق گاز القایی استفاده کنند. اما برای کسانی که قبلاً اجاق گاز دارند، چند راه ساده برای کاهش خطرات احتمالی سلامتی وجود دارد.

اگر اجاق گاز دارید، چگونه می توان خطر مشکلات سلامتی مرتبط با آن را کاهش داد؟

تهویه، تهویه، تهویه

پنجره ها را باز کنید، در را باز بگذارید، فن را روشن کنید، سعی کنید تا جایی که می توانید هوای آشپزخانه را در حین استفاده از اجاق گاز عوض کنید. هوای تازه می تواند غلظت آلاینده ها را کاهش دهد.

هنگام استفاده از اجاق گاز هود را روشن کنید. دکتر لبل گفت، حتی اگر فقط در حال جوشیدن آب هستید، هود را روشن کنید. اگر هود هوا نمی‌دمد یا اگر مطمئن نیستید که کار می‌کند، پنجره‌ای را در نزدیکی محل آشپزی خود باز کنید و در صورت امکان یک فن در آن قرار دهید.

سعی کنید کمتر از اجاق گاز استفاده کنید

قرار گرفتن در معرض می تواند تأثیر مستقیم داشته باشد: تحقیقات نشان می دهد که وقتی از اجاق گاز برای پختن شام استفاده می شود، کودکانی که مشکلات تنفسی دارند بیشتر احتمال دارد که در آن شب از دستگاه تنفسی خود استفاده کنند.

به جای اینکه همیشه از اجاق گاز برای تمام پخت و پز و گرمایش استفاده کنید، از جایگزینی مانند مایکروویو یا اجاق توستر استفاده کنید. به فکر تهیه یک کتری برقی برای جوشاندن آب باشید. همچنین می توانید از مشعل القایی قابل حمل استفاده کنید.

به خرید دستگاه تصفیه هوا فکر کنید

دکتر راوی کلهان، متخصص ریه در دانشکده پزشکی فاینبرگ دانشگاه نورث وسترن، گفت: یک دستگاه تصفیه هوا با فیلتر HEPA می تواند به کاهش سطح اکسیدهای نیتروژن در خانه کمک کند. او گفت: اگر توانایی مالی دارید، یکی از این وسایل را در آشپزخانه یا نزدیک آن قرار دهید.

خانم سیلز گفت، با وجود تمام اخبار اخیر در مورد اجاق گازها، باید به خاطر داشته باشید که اقدامات خاصی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطرات آنها انجام دهید. او گفت: “این یک نگرانی است، اما ما می توانیم آن را کاهش دهیم و راه حل هایی برای آن داریم.”