اتوپیای هوش مصنوعی؛ جایی که ساختمان ها رشد می کنند و نفس می کشند


طراح معمار هندی ماناس باتیا او که مجذوب نحوه استفاده مورچه ها و حشرات از طبیعت برای ساختن خانه های خود شده بود، از هوش مصنوعی استفاده کرد تا بررسی کند که اگر انسان خانه هایی ایجاد کند که بتواند رشد کند و نفس بکشد، چه اتفاقی می افتد. حاصل مجموعه ای از مفاهیم معماری به نام معماری همزیستی جایی که خانه ها به سمت آسمان کشیده می شوند و الگوهای طبیعی طراحی را هدایت می کنند.

بهاتیا از خوشایندترین تعاملات انسانی با طبیعت مانند خواندن روزنامه زیر درخت یا مشاهده برگ های رنگارنگ در پارک استفاده کرد و از آنها برای ایجاد آینده ای آرمان گرایانه کمک گرفت. از نظر باتیا، ساختمان ها بتن و فولاد ساخته دست بشر نیستند، بلکه اشکال زنده ای هستند که رشد می کنند. او این اثر را به یک درخت هایپریون توخالی تشبیه می کند که پر از آپارتمان و یک دهلیز مرکزی پر از نور است.

او با استفاده از Midjourney، اعلان‌هایی مانند «غول»، «توخالی»، «درخت»، «پله‌ها»، «بیرونی» و «گیاهان» را تایپ کرد تا تصویری به مفهوم خود بدهد. او حتی سوالات مفهومی بیشتری را از برنامه پرسید، مانند “آیا ساختارها می توانند رشد کنند؟” و “آیا محیطی که ما در آن زندگی می کنیم می تواند مانند موجودات زنده نفس بکشد؟” پرسیده شد. او این روند را چندین بار تکرار کرد و دستورالعمل های خود را تغییر داد تا اینکه تصاویری را که از آنها راضی بود به دست آورد. توانایی آن برای انجام همه اینها در مدت زمان نسبتاً کوتاه بخشی از آنچه Bhatia در مورد هوش مصنوعی می‌داند مفید است.

بهاتیا می گوید:

یک طراح یا هنرمند حتی قبل از ترسیم یا نوشتن چیزی روی کاغذ، ایده یا فکری را مطرح می کند. با هوش مصنوعی می‌توانیم آن فکر یا ایده را مستقیماً به یک نتیجه ملموس تبدیل کنیم. این مطمئناً مشکل تأخیر «ایده تا اجرا» را که بسیاری از افراد خلاق تجربه می‌کنند، حل می‌کند.

معماری همزیستی Bhatia تحقق نوعی اسطوره است که بسیاری از مردم خوشحال می شوند در آن زندگی کنند. با استفاده از فناوری هوش مصنوعی به عنوان ابزار، Bhatia توانست مرزهای خلاقیت خود را پیش ببرد و نتایج را با جهان به اشتراک بگذارد تا ما به او بپیوندیم. در این دنیای خیالی


اتوپیای هوش مصنوعی

اتوپیای هوش مصنوعی

اتوپیای هوش مصنوعی

اتوپیای هوش مصنوعی

اتوپیای هوش مصنوعی

اتوپیای هوش مصنوعی

اتوپیای هوش مصنوعی

اتوپیای هوش مصنوعی

اتوپیای هوش مصنوعی

اتوپیای هوش مصنوعی

***

امیدواریم از تماشای این قسمت از شاتر لذت برده باشید. برای دیدن آثار بیشتر به صفحه اینستاگرام ماناس باتیا مراجعه کنید. نظر شما در مورد این اتوپیای هوش مصنوعی چیست؟ آیا این ایده را دوست داشتید؟