اتهام سنگین دولت آمریکا به گوگل: پاکسازی چت های داخلی برای فرار از قانون


وزارت دادگستری ایالات متحده گوگل را به حذف پیام های داخلی متهم کرده است. شرکت‌هایی که در ایالات متحده فعالیت می‌کنند طبق قوانین دولتی موظف هستند پیام‌ها را برای سوابق تحقیقاتی نگهداری کنند. وزارت دادگستری دو شکایت فعال علیه سیاست های گوگل دارد که در صورت موفقیت، غول موتور جستجوی آمریکایی را مجبور به ایجاد تغییراتی در فعالیت های خود می کند.

اتهام وارد شده به گوگل توسط وزارت دادگستری بر پرونده ای است که در سال 2020 باز شده است. این پرونده ادعا می کند که گوگل به طور غیرقانونی سیاست های انحصاری را در بازار موتورهای جستجو و تبلیغات مرتبط با این حوزه اعمال می کند.

وزارت دادگستری می گوید گوگل سیستم چت داخلی خود را طوری پیکربندی کرده است که کل تاریخچه پیام خود را هر 24 ساعت یکبار پاک کند. ظاهراً کارمندان گوگل از این سیستم چت برای بحث در مورد موضوعات «اصلی و حساس» استفاده کرده اند.

وزارت دادگستری انتظار داشت گوگل تنظیمات تاریخچه پیام خود را در سال 2019 تغییر دهد، اما گوگل این تصمیم را به کارمندان واگذار کرده است. تعداد کمی از کارمندان گوگل انتخاب کردند که چت ها را حفظ کنند و گوگل حتی پس از باز شدن پرونده 2020 به حذف چت ها ادامه داد.

ظاهرا گوگل به دولت گفته است که فرآیند پاکسازی خودکار پیام ها به دلیل فشار قانونی متوقف شده است. وزارت دادگستری این اظهارات گوگل را “دروغ” می‌داند و می‌گوید که این شرکت تنها در هفته گذشته پاکسازی پیام‌ها را متوقف کرده است. این وزارتخانه از دادگاه خواسته است تا در حکمی اعلام کند که گوگل قوانین فدرال را نقض کرده است. وزارت دادگستری همچنین به دنبال یک جلسه استماع برای تصمیم گیری در مورد “تحریم” برخی از فعالیت های گوگل است.

گوگل در بیانیه ای ادعاهای وزارت دادگستری آمریکا را رد کرده است. سخنگوی این شرکت می‌گوید که اعضای تیم گوگل سال‌ها است که سیاست‌های کاری خود را با قوانین همسو می‌کنند و همیشه به درخواست‌های قانونی پاسخ می‌دهند: «ما بیش از چهار میلیون سند را تنها برای این پرونده تولید کرده‌ایم و میلیون‌ها پرونده دیگر برای نهادهای نظارتی داریم. سراسر دنیا.”