اتحادیه اروپا در آستانه توافق با مایکروسافت برای خرید Activision است


در گزارش رویترز به نقل از سه منبع آگاه، اتحادیه اروپا احتمالا پس از سخت گیری های فراوان مجوز ثبت قرارداد 69 میلیارد دلاری مایکروسافت و اکتیویژن را صادر خواهد کرد. ظاهرا تایید اتحادیه اروپا مشروط به قراردادهایی است که مایکروسافت با رقبای خود امضا می کند. مایکروسافت اخیرا قراردادی 10 ساله با نینتندو و انویدیا امضا کرده است.

اوایل سال گذشته، مایکروسافت در بیانیه‌ای اعلام کرد که اکتیویژن بلیزارد، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های صنعت بازی‌های ویدیویی، طی قراردادی ۶۹ میلیارد دلاری به زیرمجموعه آن تبدیل خواهد شد. با خرید اکتیویژن، مایکروسافت به رقیب جدی تری برای غول هایی مانند سونی و تنسنت تبدیل خواهد شد.

کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا، قرار است تا 25 آوریل 2023 (5 مه 1402) تصمیم نهایی در مورد قرارداد مایکروسافت را اعلام کند. به گفته منابع آگاه، این کمیسیون قصد ندارد مایکروسافت را مجبور به فروش دارایی های خود کند.

مایکروسافت علاوه بر امضای قرارداد با شرکت های رقیب، ممکن است مجبور شود برخی از سیاست های خود را برای کاهش نگرانی های رقبایی مانند سونی تغییر دهد. این نوع سیاست ها معمولاً به استراتژی شرکت های ادغام شده مربوط می شود. سونی، بزرگترین مخالف قرارداد مایکروسافت و اکتیویژن، نگران است که ردموندی ها سری Call of Duty را از دسترس گیمرهای پلی استیشن خارج کنند.

مایکروسافت بارها تاکید کرده است که برنامه ای برای انحصاری Call of Duty ایکس باکس ندارد. حتی مدیر واحد بازی مایکروسافت در مصاحبه ای جدید گفت که Call of Duty محتوای انحصاری روی ایکس باکس نخواهد داشت.

برد اسمیترئیس مایکروسافت ماه گذشته گفت که این شرکت آماده است قراردادی را به رقبای خود ارائه دهد تا نگرانی‌های مربوط به انحصار را از بین ببرد. با این حال، مایکروسافت تمایلی به فروش فرنچایز پر سود Call of Duty ندارد.

پس از انتشار گزارش رویترز، سهام اکتیویژن 2.6 درصد افزایش یافت.

کمیسیون اروپا به درخواست رویترز برای شفاف سازی پاسخ نداد. در همین حال، مایکروسافت در بیانیه ای اعلام کرد: “تعهد ما به ارائه دسترسی کاملاً برابر به Call of Duty برای سونی، استیم، انویدیا و سایر شرکت ها نشان دهنده مزایایی است که خرید اکتیویژن برای گیمرها و توسعه دهندگان دارد. این قرارداد رقابت را افزایش می دهد. بازار.

ماه گذشته، مایکروسافت از امضای قراردادی 10 ساله با نینتندو و انویدیا خبر داد. به لطف این معامله، بازی های سری Call of Duty برای پلتفرم های بیشتری در دسترس خواهند بود.

نهادهای نظارتی در بریتانیا و ایالات متحده نیز علیه معامله مایکروسافت و اکتیویژن موضع گرفته اند.