ابزار جدید سامسونگ از هک گوشی از طریق عکس جلوگیری می کند


سامسونگ ویژگی امنیتی جدیدی به نام Message Guard را برای گوشی‌ها و تبلت‌های گلکسی معرفی کرده است تا از کاربران خود در برابر حملات سایبری «صفر کلیک» که از طریق پیوست‌های تصویری در پیام‌ها انجام می‌شود، محافظت کند.

حملات صفر کلیک حملاتی هستند که برای آلوده کردن دستگاه نیازی به تعامل کاربر ندارند. این نوع حملات در سال های اخیر افزایش یافته است.

به گزارش The Verge، یکی از شناخته شده ترین نمونه های حملات صفر کلیک در سال 2020 خبرساز شد. در آن زمان، یک آسیب پذیری امنیتی در iPhone iMessage برای نصب نرم افزارهای جاسوسی Pegasus بر روی تلفن های خبرنگاران، سیاستمداران و فعالان مدنی مورد استفاده قرار گرفت.

حملات صفر کلیک معمولاً هیچ ردی از خود باقی نمی گذارند و بسیاری از قربانیان ممکن است هرگز متوجه هک شدن دستگاه خود نشوند. در برخی موارد، سیستم‌هایی مانند رمزگذاری انتها به انتها می‌توانند شناسایی حملات صفر کلیک را دشوارتر کنند زیرا داده‌ها فقط برای فرستنده و گیرنده پیام قابل مشاهده است.

سامسونگ می‌گوید ویژگی جدید Message Guard از حملات با کلیک صفر جلوگیری می‌کند. به طور خودکار تهدیدهای بالقوه موجود در فایل های PNG، JPG، JPEG، GIF، ICO، WEBP، BMP و WBMP را قرنطینه و خنثی می کند. وقتی دستگاه‌های Samsung Galaxy پیام متنی حاوی عکس دریافت می‌کنند، Message Guard فایل عکس را ایزوله می‌کند و دسترسی کدهای مخرب به دستگاه را غیرممکن می‌کند. پیام گارد سپس عکس را اسکن می کند تا مطمئن شود که سالم است.

Message Guard در گوشی‌های سری Samsung Galaxy S23 موجود است و تا قبل از پایان سال جاری برای سایر تلفن‌ها و تبلت‌هایی که One UI 5.1 یا بالاتر دارند در دسترس خواهد بود.

Message Guard در حال حاضر با برنامه‌های مسنجر و Google Messenger سازگار است و بعداً برای سایر برنامه‌های پیام‌رسان در دسترس خواهد بود. کاربر نیازی به فعال کردن Message Guard ندارد و این ابزار تا حد زیادی در پس‌زمینه کار می‌کند.