آیفون 14 هنوز ثبت نشده است


بر اساس اطلاعیه جدید سامانه همتا، اخباری که اخیرا در مورد رجیستری آیفون 14 منتشر شده جعلی است و آخرین تصمیم در این زمینه ممنوعیت واردات مسافری و پستی آن از 10 اسفند 1401 است و تصمیم دیگری اتخاذ نشده است. گرفته شده.

به گزارش ایسنا، در ادامه این اطلاعیه آمده است: همچنین با توجه به اینکه هیچ گوشی آیفون 14 از طریق واردات تجاری وارد کشور نشده است، اکیدا به تمامی واحدهای صنفی توصیه می شود از خرید و فروش آن به دلیل مصداق قاچاق خودداری کنند.

لازم به ذکر است واردات مسافر که برخی به آن اشاره می کنند برای استفاده شخصی مسافر بوده و سوء استفاده تجاری از آن مصداق قاچاق بر اساس بند ۲ ماده ۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

همتا به مخاطبینی که قصد خرید گوشی موبایل را دارند توصیه کرد قبل از خرید حتما اصالت آن را استعلام کرده و از نوع واردات گوشی، شرکت گارانتی کننده و تاریخ شروع گارانتی آن مطلع شوند. همچنین در پاسخ به استعلام اصالت، برند و مدل اعلام شده را با فیزیک کالا مطابقت دهید و در صورت مغایرت از خرید منصرف شوید.

استعلام اصالت با ارسال شناسه 15 رقمی IMEI به درگاه های سیستم همتا شامل کد دستوری *7777، سایت Peer و اپلیکیشن Peer امکان پذیر است. شناسه IMEI همچنین با شماره گیری کد دستوری *#06# روی دستگاه یا روی جعبه قابل مشاهده است.

پیش از این در بهمن ماه، انتشار یک فیلم قدیمی از سخنگوی وزارت امنیت شایعاتی مبنی بر رجیستر شدن این گوشی تلفن همراه ایجاد کرده بود. اما امید قالیباف در توئیتی اعلام کرد که این گفتگو قدیمی است و انتشار آن با هدف افزایش قیمت و سوء استفاده از مصرف کنندگان است. وی در همان زمان اعلام کرد که هیچ تصمیمی برای رجیستری آیفون 14 گرفته نشده و از مردم خواست مراقب کلاهبرداران باشند.

حدود شش ماه از عرضه جهانی آیفون 14 می گذرد و با وجود اینکه چندین هزار دستگاه از این تلفن همراه به عنوان مسافر وارد کشور شده است، هنوز نقش این مدل مشخص نیست. حتی به گفته مهدی آبکاری، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، واردات مسافری این گوشی ها قانونی و دارای مجوز نیست. این بلاتکلیفی باعث ایجاد شایعات و اخبار کذب در مورد رجیستری این گوشی شده که بارها تکذیب شده است.

تاکنون پیگیری های مختلف در خصوص چرایی عدم صدور مجوز واردات این محصول اپل بی نتیجه بوده است.