آیفون های تقلبی در بازار ایران


14 ماه است که آیفون به جنجالی ترین گوشی در بازار موبایل ایران تبدیل شده است. علاوه بر تمامی مسائل مربوط به رجیستری گوشی هایی که به صورت مسافرتی به کشور وارد شده اند، ماه هاست که بلاتکلیفی وضعیت واردات تجاری این مدل از گوشی های اپل مطرح شده و بازار موبایل کشور و طرفداران این برند. از امکان استفاده از این گوشی ها می ترسند. محروم

اکنون موضوع گوشی های جعلی آیفون 14 نیز به شماره های قبلی اضافه شده است. اگرچه پیش از این نسخه های تقلبی و تقلبی از مدل های دیگر آیفون در بازار موبایل ایران وجود داشته است، اما ایسنا نوشته است که به دلیل قیمت بالای گوشی های آیفون 14، برخی از علاقه مندان به این گوشی ها به سراغ خرید نسخه های تقلبی یا کپی این گوشی می روند. مدل گوشی به نظر می رسد بسیار شبیه به اصلی است اما بسیار ارزان تر است.

مهدی محبی، رئیس اتحادیه دستگاه های مخابراتی و لوازم جانبی استان تهران با هشدار نسبت به خرید گوشی های آیفون 14 تقلبی و کپی شده گفت: معمولاً نسخه های آیفون 14 به صورت قاچاق وارد کشور می شود و شماره سریال آنها نیز جعلی است و به فروش می رسد. غیرقانونی است.»

وی در ادامه درباره رجیستری این گوشی ها توضیح داد: نسخه های آیفون 14 به دلیل جعلی بودن رجیستری آن ها وارد کشور می شود، به عبارت دیگر این گوشی ها به صورت قانونی وارد کشور نمی شوند و غیرقانونی هستند؛ چرا که عوارض گمرکی گوشی اپل وجود دارد. بالاتر از ارزش قانونی آن کالا بوده و به همین دلیل به صورت قانونی وارد نمی شود و کالای تقلبی به دلیل اینکه تخلف محسوب می شود مجاز به واردات به جای اصل نمی باشد.

البته رئیس اتحادیه دستگاه های مخابراتی و ارتباطی و لوازم جانبی استان تهران از قیمت این مدل گوشی ها اطلاعی نداشت و مبلغ دقیقی را که مردم برای خرید این نسخه های تقلبی می پردازند، اعلام نکرد.

محبی در ادامه به مشکلات پیش آمده برای این نسخه های کپی و جعلی پرداخت و گفت: ممکن است گوشی تقلبی و قاچاق قطع شود و هر اتفاقی برای آن بیفتد، زیرا به صورت قانونی و رجیستری وارد کشور نشده است. که احتمالاً روی آن است، غیرقانونی نیز هست، بنابراین اگر نسخه‌هایی از این مدل گوشی در مکانی فروخته شود و آنها را شناسایی کنیم، به سازمان صمت نامه می‌فرستیم.»

وی همچنین به مردم توصیه کرد هر گوشی که از فروشگاه یا هر راه دیگری خریداری می کنند از طریق *7777* استعلام کنند. محبی افزود: پس از این اقدام به دارندگان تلفن همراه اطلاع رسانی می شود که ابتدا گوشی وارد شده به کشور چه مدلی است و واردکننده آن کیست؛ بنابراین با استعلام می توان خیلی راحت این موضوع را اطلاع رسانی کرد.