آیفون؛ ساخت اپل، طراحی شده در اروپا


کارشناس Techsponential می گوید که از نظر او، قوانین متمرکز بر فروشگاه های آنلاین آیفون تفاوت زیادی ایجاد نخواهد کرد. از آنجا که اکثر مصرف کنندگان نیازی به استفاده از این فروشگاه ها ندارند و نیازهای خود را از طریق اپ استور برآورده می کنند: “بیشتر آنها احتمالاً نحوه بارگذاری جانبی را یاد نخواهند گرفت.” اکثر کاربران، چه در اندروید یا iOS، ترجیح می دهند به تنظیمات پیش فرض تکیه کنند. “

بزرگترین نگرانی اپل در مورد قوانین اتحادیه اروپا حذف انحصار iMessage است. iMessage سرویس پیام رسان اختصاصی اپل است که هنوز از پروتکل RCS پشتیبانی نمی کند و تاثیر بسزایی در افزایش فروش آیفون در کشورهایی مانند ایالات متحده دارد.

مقاله مرتبط

یک تحلیلگر در شرکت تحقیقاتی کانترپوینت می گوید لایحه بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا خواستار “عملکرد متقابل” در سراسر پلتفرم های پیام رسانی است. این یک خبر بد برای اپل است. زیرا این شرکت ملزم به انتشار iMessage در اندروید خواهد بود. منابع آگاه می گویند در حال حاضر اپل هیچ برنامه ای برای پشتیبانی از RCS در iMessage ندارد. گوگل، حامی اصلی RCS، بارها از اپل به خاطر این تصمیم انتقاد کرده است. آیا گوگل با حمایت اروپا فرصت اقدام قانونی علیه اپل را از دست می دهد؟ احتمالا نه.

دومین تغییر بزرگ آیفون در نتیجه قوانین جدید اتحادیه اروپا، استفاده از پورت USB-C است. اپل تا 28 دسامبر 2024 (8 دسامبر 1403) فرصت دارد تا آیفون را به پورت USB-C در اروپا مجهز کند. در غیر این صورت باید ریسک ممنوعیت فروش آیفون و جریمه سنگین را بپذیرد.

تغییر پورت شارژ آیفون در نتیجه اجبار اروپایی ها در عین حال کوچک و بزرگ است. امروزه اپل تقریباً در تمامی محصولات دیگر خود از آیپد پرو گرفته تا مک بوک از پورت USB-C استفاده می کند. کافی است به لپ‌تاپ‌های ویندوزی و تلفن‌های اندرویدی و کتاب‌خوان‌های الکترونیکی Kindle نگاهی بیندازید تا ببینید USB-C چقدر در همه جا حاضر است.

شیر بلندگو و پورت شارژ شیائومی 12 پرو

پورت USB-C

پورت و اسپیکر شارژ آیفون 14 پرو

پورت لایتنینگ

اپل سال ها بر استفاده از پورت لایتنینگ منسوخ شده اصرار داشت. با توجه به حذف شارژر از جعبه گوشی و اهمیت ویژه برای حفاظت از محیط زیست، تاکید بیش از حد اپل بر پورت لایتنینگ با منطق جور در نمی آید.

قانون USB-C اروپا به این معنی است که کسانی که در اکوسیستم اپل سرمایه گذاری می کنند مجبور به خرید شارژرهای جدید خواهند شد. با وجود مقاومت آشکار اپل، برای ما روشن بود که دیر یا زود چنین رویدادی به واقعیت تبدیل خواهد شد.

یکی از تحلیلگران می گوید قانون USB-C برای کاربران اپل هم خوب است و هم بد. از یک طرف، مشتریان اپل باید یک شارژر جدید بخرند و از طرف دیگر، کاربران اندرویدی که از قبل شارژر پرسرعت USB-C دارند، می توانند بدون نیاز به شارژر جدید، آیفون بخرند. او در ادامه به این نکته اشاره می کند که احتمالاً تغییر پورت نمی تواند تأثیر قابل توجهی در مهاجرت کاربران از اندروید به iOS داشته باشد. زیرا اکثر مردم به اکوسیستمی که سال ها از آن استفاده می کنند عادت کرده اند.

مشکل اصلی اپل تلاش اروپا برای مداخله در طراحی آیفون است

Ovi Greengart می گوید که مشکل اصلی اپل تلاش اروپا برای دخالت بیشتر در طراحی آیفون است. این در مورد بد بودن USB-C یا مشکل ساز بودن فروشگاه های مختلف نیست. بلکه مسئله اصلی این است که اپل نمی خواهد چنین کارهایی را انجام دهد.

موضوع مهم دیگری که اتحادیه اروپا روی آن مانور می دهد، باتری قابل تعویض اجباری است. این قانون تا تصویب فاصله زیادی دارد. اما اگر اتحادیه اروپا به آن چراغ سبز نشان دهد، شرکت هایی مانند اپل با مشکل مواجه خواهند شد. اپل، سامسونگ و شیائومی امروزه گوشی هایی تولید می کنند که باتری آن توسط کاربر قابل تعویض نیست.