آیا گوگل پردازنده پیکسل بعدی را بدون همکاری سامسونگ خواهد ساخت؟


گوشی های هوشمند گوگل پیکسل در سال های گذشته به دلیل عملکرد دوربین با کیفیت بالا و ادغام یکپارچه با سرویس های نرم افزاری این شرکت در بین کاربران بسیار محبوب شده اند. یکی از مهم ترین عواملی که گوشی های پیکسل را از سایر محصولات موجود در بازار متمایز می کند اندروید از تراشه Tensor استفاده می کند.

گوگل از فناوری های سامسونگ برای طراحی و ساخت تراشه های تانسور نسل اول و دوم استفاده کرده است. اکنون شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه غول جستجوی اینترنتی قصد دارد خود تنسور G3، G4 و G5 را طراحی کند.

انتظار می رود تراشه Tensor G3 با همکاری سامسونگ LSI طراحی و با فرآیند 4 نانومتری این شرکت کره ای تولید شود. طبق گزارش های اخیر، این سیستم روی تراشه از طراحی 9 هسته ای (4+4+1) استفاده می کند که شامل هسته اصلی Cortex X3 با فرکانس 3.3 گیگاهرتز، چهار هسته Cortex A715 با فرکانس 2.6 گیگاهرتز است. و چهار هسته Cortex A510 با فرکانس 2.2 تا 2.3 گیگاهرتز.

Gizmochina می نویسد که گوگل احتمالا طرح Tensor G4 را بدون همکاری سامسونگ تولید خواهد کرد و از فرآیند 4 نانومتری TSMC برای ساخت این تراشه استفاده خواهد کرد. با این حال، ممکن است هزینه استفاده از این فناوری برای غول جستجوی اینترنتی در مقایسه با فرآیند 4 نانومتری سامسونگ بسیار بالا باشد. البته هنوز دقیقا نمی دانیم تانسور G4 با چه فرآیندی تولید خواهد شد.

طبق برخی شایعات، Tensor G5 با فرآیند 3 نانومتری TSMC تولید خواهد شد. در مقایسه با فناوری 4 نانومتری Tensor G4، این فناوری انرژی کمتری مصرف می کند و عملکرد بهتری ارائه می دهد. این پیشرفت ها می تواند پیامدهای مهمی برای گوشی های سری پیکسل داشته باشد. طراحی داخلی و ساخت تراشه می تواند به گوگل کمک کند تا کنترل بیشتری بر عملکرد و کارایی دستگاه های خود داشته باشد و این در نهایت تجربه کاربر را بهبود می بخشد.

با این حال، استفاده از طرح‌ها و فرآیندهای جدید تولید برای تولید تراشه چالش‌هایی دارد و باید دید گوگل چگونه آنها را حل خواهد کرد.