آیا هوش مصنوعی و روبات ها ما را از کار بیکار می کنند؟


برای اینکه زندگی آرامی با هوش مصنوعی داشته باشید و شغل خود را از دست ندهید، به مهارت های خاصی نیاز دارید. از جمله ریاضیات پایه، ارتباطات قوی کلامی و نوشتاری، خلاقیت، مهارت های منابع انسانی، هوش هیجانی، تفکر انتقادی و حل مسئله.

دن پلات معتقد است که بهترین راه برای آماده کردن افراد برای کار در جهان مبتنی بر هوش مصنوعی این است که سعی کنیم آنها را با بسیاری از مفاهیم آشنا کنیم تا بتوانند راحت تر با شرایط جدید کنار بیایند و برای آنها فرصت های شغلی ایجاد کنند. او می گوید ما نیازی به آموزش زبان برنامه نویسی پایتون به همه نداریم. اما اگر اصول اولیه مهندسی یا نحوه کار با ابزارهای جدید را به آنها آموزش دهیم، امکان جایگزینی آنها بسیار کاهش می یابد.

نیکلسون توصیه می‌کند که مهم‌ترین کاری که برای زنده ماندن در این دنیا باید انجام داد این است که «پرهیز از مشاغل زشت. “اگر از کار خود خسته شده اید، احتمالاً کار مزخرفی است و ماشین ها آن را بسیار بهتر از شما انجام می دهند.”

به غیر از این، توصیه های دیگر نیکلسون به طرز شگفت انگیزی ربطی به فناوری ندارد و می توان آن را در دو کلمه خلاصه کرد: مهارتهای پایه مانند ارتباطات قوی کلامی و نوشتاری، از جمله توانایی گوش دادن، درک احساسات، پرسیدن سوال، واضح نوشتن و استدلال منسجم و بدون ابهام.

مهارت های ریاضی نیز حیاتی هستند. به خصوص دانش عمیق از فرضیه ریمان و P در مقابل NP. البته شوخی کردم اینها مسائل ریاضی حل نشده هستند و نیازی نیست چیز زیادی در مورد آنها بدانید (مگر اینکه بخواهید برنده خوش شانس یک میلیون دلار باشید!).

از شوخی که بگذریم، نیکلسون می‌گوید خوب است که برخی از دانش‌های اولیه از مفاهیم آماری، حساب دیفرانسیل و انتگرال، و رگرسیون خطی جبری برای درک خوبی از «خروجی الگوریتم‌های هوش مصنوعی» داشته باشیم.

آیا باید از هوش مصنوعی ترسید؟

اجازه دهید به مقدمه مقاله برگردم. منظورم کارتون است که صد سال پیش می گفت: «در سال 2023 تمام کارهای ما با برق انجام می شود». و این روزها به عنوان یک پیش بینی هوش مصنوعی در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود. صادقانه بگویم، مردم دوست دارند هوش مصنوعی را با الکتریسیته مقایسه کنند و چو نیز موافق است. اما او می گوید که یک یا دو نسل طول کشید تا برق از یک ایده به در دسترس بودن در اکثر خانه ها تبدیل شود. در حالی که امروزه تاثیر فناوری و تغییرات اجتماعی ناشی از آن با سرعت بسیار بیشتری در حال رخ دادن است و این موضوع فشار بیشتری را بر افراد برای سازگاری با شرایط جدید وارد می کند.

یک مثال ساده برای توضیح تفاوت شرایط امروزی با صد سال پیش. زمانی که ChatGPT در دسترس عموم قرار گرفت، تنها در یک ماه به 100 میلیون کاربر فعال ماهانه رسید و این آمار در دنیای اپلیکیشن های مصرف کننده بی نظیر است. برای مقایسه، 9 ماه طول کشید تا TikTok به 100 میلیون کاربر ماهانه برسد و 2 سال و نیم برای اینستاگرام.

اما نمی توان آن را انجام داد; برای زنده ماندن و رشد، باید خود را با شرایط جدید وفق دهیم. به طور خلاصه؛ به جای استرس و نگرانی، بهتر است خود را برای دنیای مبتنی بر هوش مصنوعی آماده کنید.

جا دارد جمله معروف پیکاسو را در مورد تقابل ماشین ها و خلاقیت انسان نقل کنیم که می گوید: «کامپیوترها فایده ای ندارند؛ زیرا فقط آنها می توانند به شما پاسخ دهند». پاسخ مانند یک گلوله است، در حالی که خلاقیت و خلاقیت می تواند هزاران ایده دیگر را به وجود آورد. این چیزی است که من فکر نمی‌کنم هوش مصنوعی تا سال‌های زیادی از پس آن بربیاید.

و در نهایت، من فکر می کنم چیزی که واقعاً باید از آن ترسید، هوش مصنوعی یا هوش مصنوعی نیست. بلکه NI است. بدون هوش… بی هوشی و عقل.