آیا هوش مصنوعی قوانین کپی رایت را نقض می کند؟


مهندسان الگوریتم‌های خود را بر روی پایگاه‌های داده بزرگ عکس‌ها، نقاشی‌ها یا گرافیک‌ها آموزش می‌دهند تا ابزارهای تولید آثار هنری مبتنی بر هوش مصنوعی بسازند. بسیاری از ابزارهای مهم مبتنی بر هوش مصنوعی پایگاه داده های خود را اغلب بدون اجازه سازندگان آثار هنری استخراج می کنند. حال این سوال برای هنرمندان مطرح می شود: آیا الگوریتم های هوش مصنوعی قوانین کپی رایت را نقض کرده اند؟

در حال حاضر، دادگاه ها پاسخی به این سوال ندارند که آیا ابزارهای هوش مصنوعی که آثار هنری تولید می کنند، قوانین کپی رایت را نقض می کنند یا خیر؟ اما به زودی پاسخی برای آن خواهند داد. صنعت هنری مبتنی بر هوش مصنوعی اکنون با دو شکایت مهم مواجه است. یک هنرمند در ایالات متحده و یک هنرمند دیگر در بریتانیا با طرح دعوی حقوقی استدلال کرده اند که ابزارهای تولید تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی میلیاردها عکس را با نقض حقوق مالکیت معنوی آنها به سرقت برده اند و موجی از اقدامات قانونی را به راه انداخته اند که می تواند آینده را تهدید کند. . فناوری هوش مصنوعی را شکل دهید.

سه هنرمند سانفرانسیسکو نیز علیه ابزارهای هوش مصنوعی Stability AI، Midjourney و DeviantArt شکایت کرده اند. همچنین، هوش مصنوعی پایداری در بریتانیا با شکایت دیگری از سوی Getty Images مواجه شده است.

در بیانیه موسسه حقوقی جوزف ساورینماینده هنرمندان شاکی از ابزارهای هوش مصنوعی گفت:

بیانیه Getty Images در مورد هوش مصنوعی چندان بد نیست و نشان می دهد که این فناوری پتانسیل زیادی برای الهام بخشیدن به هنرمندان برای خلق آثار خلاقانه دارد. با این حال، گتی در شکایت خود ادعای مشابهی را مطرح کرده است. این شرکت می گوید:

در شکایت بسیاری از هنرمندان از ابزارهای تولید تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی، اشاره شده است که این سیستم ها برای خلق تصاویر جدید از سبک آثار خود تقلید کرده اند. Getty Images می تواند ادعاهای مشابهی داشته باشد. زیرا واترمارک این شرکت در آثار خلق شده با برخی ابزارهای هوش مصنوعی دیده شده است. این امر به خوبی نشان می دهد که مالکیت معنوی گتی تا چه اندازه در الگوریتم های ابزارهای مذکور موثر است.

سخنگوی Stability AI گفت:

هوش مصنوعی پایداری از اظهار نظر در مورد شکایت Getty Images خودداری کرد و گفت هیچ سندی در رابطه با این پرونده دریافت نکرده است. Midjourney و DeviantArt هنوز جزئیاتی از شکایات ثبت شده علیه خود ارائه نکرده اند.

به احتمال زیاد شرایط موجود آغازگر یک نبرد حقوقی طولانی مدت خواهد بود و در آینده شاهد تشکیل پرونده های جدید در این زمینه خواهیم بود. اگرچه ممکن است دادگاه های آمریکا در نهایت به نفع شاکیان رای دهند، اما باید توجه داشت که هر دو طرف این دعوا شرکت های بزرگ هستند. در حال حاضر، برای شرکت هایی که داده های آنها بخش قابل توجهی از پایگاه داده ابزارهای هوش مصنوعی را تشکیل می دهد، غرامت ارائه نمی شود.

به گفته Gizmodo، ابزارهای هوش مصنوعی برای تولید تصویر می توانند جایگزین بخش بزرگی از نیروی کار انسانی شوند و تعدادی از شرکت ها در حال حاضر برای کاهش هزینه های خود به استفاده از این ابزارها روی آورده اند. به عنوان مثال، مجله معتبر CNET ماه هاست که با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی مقالاتی را منتشر می کند. گفته می شود این ابزار از موتور هوش مصنوعی ChatGPT استفاده می کند.

هنرمندان انسان گاه با نگاه به آثار هنری دیگر سعی در ایده گرفتن از آنها دارند و در واقع می توان گفت که تکرار و تکیه بر اندیشه های جمعی روش کار و اجرای دنیای هنر است. حال سوال این است: آیا تولیدکنندگان تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی همین کار را می‌کنند یا قانون کپی رایت را نقض می‌کنند؟

استدلال های قانع کننده ای در هر دو جهت وجود دارد. هنگامی که ابزارهای هوش مصنوعی الگوریتم خود را بر روی مجموعه ای از تصاویر آموزش می دهند، می توان گفت که آنها فقط از یک برنامه کامپیوتری برای بازسازی فرآیندهای ذهن انسان و ایجاد محتوای فرهنگی جدید بر اساس آنچه از فرهنگ های قدیمی تر یاد گرفته اند استفاده می کنند. همچنین، این ابزارها از آثار هنرمندان به صورت مستقیم تری استفاده می کنند و تجزیه و تحلیل آماری تصاویر ایجاد شده توسط افراد دیگر به معنای واقعی کلمه در الگوریتم های آنها تعبیه شده است.

ناگفته نماند که دادگاه عالی ایالات متحده در شرف صدور حکم خود در مورد این بنیاد است اندی وارهول در این مورد، ادعا می شود که برخی از آثار این هنرمند پاپ که اغلب حاوی عکس های افراد دیگر است، نقض قانون کپی رایت است. حال سوال این است که چگونه و تا چه حد می توان از مالکیت معنوی آثار دیگران بدون کسب مجوز استفاده کرد؟ در این بین ممکن است قضات پرونده مجبور شوند به عنوان منتقد هنری درباره شباهت های دو اثر هنری قضاوت کنند.

برخی از شرکت‌ها در تلاش هستند تا نگرانی‌های اخلاقی و قانونی را در شکایت‌هایی که علیه ابزارهای تصویربرداری مبتنی بر هوش مصنوعی تنظیم شده است، برطرف کنند. Getty Images اجازه نمی دهد آثار هنری تولید شده توسط هوش مصنوعی در پلتفرم خود از مشکلات کپی رایت جلوگیری کنند. DeviantArt به کاربران خود اجازه می دهد انتخاب کنند که آیا کار آنها در پایگاه داده ابزار DreamUP AI گنجانده شده است یا خیر.