آیا دوران طلایی شرکت های بزرگ فناوری به پایان می رسد؟


گوگل هرگز اخراج دسته جمعی انجام نداده بود و حتی پس از اینکه شرکت هایی مانند مایکروسافت و آمازون اخراج های گسترده را اعلام کردند، کارمندان غول جستجو انتظار داشتند که این شرکت در بدترین حالت به طور موقت کارمندانی را که عملکرد پایینی داشتند اخراج کند. .

البته موج اخراج های دسته جمعی به گوگل نیز رسید. این وضعیت به گونه ای پیش رفت که برخی از کارکنان اخراجی این شرکت حتی ایمیلی مبنی بر پایان کارشان را نخواندند و پس از مراجعه به دفترشان متوجه شدند که کارت ورود آنها دیگر فعال نیست. .

شرایط صنعت فناوری مشابه شرایط حباب دات کام در سال 2000 است. تام ایسیرئیس Sevens Report Research می‌گوید که پس از حباب دات‌کام، شرکت‌های فناوری تا حدودی از نظر مالی ضعیف بودند و بازار با احتیاط برخورد کرد. وی می گوید شرکت های مذکور نمی خواهند دوباره با الگویی شبیه به حباب دات کام مواجه شوند و از این رو با کاهش نیروی کار و هزینه های خود سعی در راضی نگه داشتن سهامداران دارند.

آمازون اخیراً از برنامه های خود برای گسترش به فروشگاه های خرده فروشی آجر و ملات و مصالح ساختمانی پرده برداری کرده است. اندی جاسیمدیرعامل این اداره در یادداشت خود از برکناری 18 هزار نفر خبر داد. این غول خرده‌فروشی آنلاین همچنین چندین سال در فروشگاه‌های آجر و ملات سرمایه‌گذاری کرده است، به عنوان مثال در سال 2017 هنگامی که خواربار فروشی زنجیره‌ای Whole Foods را در معامله‌ای به ارزش 13.7 میلیارد دلار خریداری کرد.

آمازون گزارش داده است که فروش آن در سال 2022 بیش از 9 درصد رشد خواهد کرد و به حدود 514 میلیارد دلار خواهد رسید. این رقم نشان دهنده کاهش 22 درصدی رشد آن در سال 2021 است. برایان اولساوسکیمدیر ارشد مالی آمازون گفت که این شرکت انتظار دارد نرخ رشد آن در سه ماهه آینده کاهش یابد. کسب و کار خدمات ابری این برند نیز حوزه بسیار کلیدی است که سرمایه گذاران در حال تماشای آن هستند.

نیل ساندرز یکی از محققان شرکت تجزیه و تحلیل GlobalData می گوید:

فیس بوک همچنین ساخت مراکز داده جدید را کاهش داده است، در حالی که در سال های اخیر هزینه های مربوط به این اقدامات را افزایش داده است. برنامه بازخرید سهام شرکت در همان زمان گسترش یافت و سهام را به عنوان هدیه برای جبران خسارت سرمایه گذارانی که شاهد کاهش ارزش سهام آن در سال گذشته بودند، ارائه کرد. لازم به ذکر است ارزش این شرکت پس از اعلام آخرین عملکرد مالی خود جهش 20 درصدی را تجربه کرد.

اپل تنها شرکت بزرگ فناوری است که هنوز تصمیم به اخراج دسته جمعی کارمندان خود نگرفته است. خالق آیفون مانند سایر شرکت‌های فناوری در دوران همه‌گیری کرونا، سرعت استخدام نیروی جدید را افزایش نداد و درآمد آن بیشتر از فروش سخت‌افزار و خدمات اشتراکی به دست می‌آید. مطابق با دن ایوز، تحلیلگر Wedbush Securities، درآمد این شرکت بینش جالبی از نحوه خرج مشتریانش در سراسر جهان ارائه می دهد. او می‌گوید اپل احتمالاً مقداری از هزینه‌های نیروی کار را کاهش می‌دهد، اما ما انتظار نداریم که مانند سایر شرکت‌ها نیروی کار خود را به طور انبوه اخراج کند.

تیم کوکمدیر عامل گوگل پنجشنبه گذشته به سرمایه گذاران گفت که کاهش درآمد این شرکت تا حدی به دلیل اختلال در زنجیره تامین مدل های جدید آیفون است. پختن وی همچنین اعلام کرد که فروش آیفون نسبت به سال گذشته 8 درصد کاهش داشته است. اپل انتظار دارد درآمدش از فروش گوشی‌های هوشمند در کوتاه‌مدت بهبود یابد، اما چارچوب زمانی مشخصی برای آن اعلام نکرد.

قوانین کار کالیفرنیا شرکت‌ها را ملزم می‌کند تا کارگران را حدود دو ماه قبل از اخراج اخطار دهند، به این معنی که اکثر افرادی که شغل خود را از دست می‌دهند همچنان شاغل هستند. یکی از کارمندان گوگل که بیش از یک دهه در این شرکت کار کرده و اکنون موج اخراج های گسترده او را بیکار کرده است، می گوید که غول جستجوی اینترنتی واقعاً احساس می کند که هیچ شرکتی معمولی نیست و در واقع خود را مکانی برای درک می کند. پروژه های بزرگی که دنیا را تغییر می دهند. اخراج های اخیر به وضوح این روحیه را تضعیف خواهد کرد.

منبع: واشنگتن پست