آیا خواب زیاد مضر است؟


خواب باکیفیت با سلامت جسمی و روانی عمومی مرتبط است، اما آیا خواب زیاد مضر است؟ بر اساس مطالعه ای که در مجله PLoS One منتشر شده است، خواب بیش از حد و همچنین کمبود خواب با خطر بیشتر بیماری های مزمن مانند بیماری عروق کرونر قلب، دیابت نوع 2، اضطراب و چاقی در بزرگسالان بالای سن مرتبط است. 45. .

اما چرا خواب مهم است؟ ترزا شنورباخ، متخصص در روانشناسی بالینی و عصب روانشناسی شناختی، به LiveScience می گوید که خواب برای حفظ سلامت جسمی و روانی ما حیاتی است. وی می گوید: خواب برای تنظیم فرآیندهای متابولیک و هورمونی بدن ضروری است.

خواب همچنین با پاکسازی سمومی که در مغز انباشته شده اند، نقش ترمیم کنندگی دارد. علاوه بر این، سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می کند و سلول های ایمنی تخصصی را قادر می سازد تا در مبارزه با عفونت ها کارآمدتر باشند.

خواب همچنین به التیام زخم های عاطفی ما کمک می کند. شنورباخ می گوید: در طول خواب REM (حرکت سریع چشم)، که معمولاً حدود 90 دقیقه پس از شروع چرخه خواب رخ می دهد، غلظت نورآدرنالین که با استرس و اضطراب مرتبط است، در مغز کاهش می یابد. به طور همزمان، ساختارهای مرتبط با حافظه و احساسات در مغز دوباره فعال می شوند و به ما در پردازش خاطرات یا تجربیات آسیب زا کمک می کنند.

می توانید خواب خود را با ابزارهایی مانند ردیاب های تناسب اندام یا برنامه های خواب ردیابی کنید، اما اگر بیش از حد بخوابید، احتمالاً با احساس خستگی و بی حالی از خواب بیدار خواهید شد. دلیل آن این است که هر گونه انحراف قابل توجه از الگوی خواب طبیعی می تواند ریتم درونی بدن را مختل کند و باعث افزایش خستگی در طول روز شود.

در شب چقدر باید بخوابید؟

دکتر گای میدوز، مدیر بالینی و یکی از بنیانگذاران برنامه Sleep School، می گوید خواب راه طبیعی ما برای جوان سازی، ترمیم و حتی سم زدایی بدن و ذهن از تلاش ها و استرس های روز قبل است و ما را برای عملکرد بهتر آماده می کند. اما اینکه چقدر به خواب نیاز دارید بستگی به سن، سطح فعالیت، سلامت عمومی و سبک زندگی شما دارد و این تعداد در طول زندگی شما تغییر خواهد کرد.

به طور کلی، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) هفت تا نه ساعت خواب برای بزرگسالان، هشت تا 10 ساعت برای نوجوانان و 14 تا 17 ساعت برای نوزادان را توصیه می کند. در مواقع استرس یا بیماری، ممکن است احساس کنید که بیش از حد معمول به خواب نیاز دارید.

مقالات مرتبط:

میدوز می‌گوید: «مردم اغلب فکر می‌کنند که می‌توانیم خودمان را طوری تربیت کنیم که به خواب کمتری نیاز داشته باشیم، اما این درست نیست. علم می گوید ما نمی توانیم میزان خواب مورد نیاز خود را تغییر دهیم. برخلاف تصور عموم، افراد مسن به خواب کمتری نیاز ندارند. الگوی خواب و ساختار خواب آنها ممکن است تغییر کند، اما نیاز آنها به خواب ثابت باقی می ماند.”

با این حال، ایجاد مشکلات سلامتی مختل کننده خواب، مانند درد شبانه یا سفرهای مکرر به توالت، رسیدن به خواب بدون وقفه را دشوارتر می کند. به گفته میدوز، اگر می خواهید از نظر روانی سالم باشید، خواب را در اولویت قرار دهید و سعی کنید به اندازه کافی بخوابید.

افراد مبتلا به دیابت اغلب به دلیل سطح قند خون بالا یا پایین دچار خستگی می شوند، بنابراین باید حداقل هفت ساعت در شب بخوابند تا به کنترل وضعیت خود کمک کند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها می‌گوید نشانه‌های بد خوابی شامل عدم سرحال شدن حتی پس از یک خواب خوب، بیدار شدن مکرر در طول شب و تجربه علائم اختلالات خواب (مانند خروپف و مشکل در تنفس) است.

آیا می توانید بیش از حد بخوابید؟

هنگامی که می خوابید، بدن شما خود را ترمیم و بازسازی می کند و مانند کمبود خواب، خواب بیش از حد می تواند منجر به مشکلات سلامتی متعددی شود. Meadows می گوید: «خواب هورمون های اشتهای ما را تنظیم می کند، که به ما کمک می کند وزن سالم را مدیریت کنیم.

تحقیقات همچنین نشان می دهد که در هنگام خواب، مغز سمومی را که در طول روز انباشته شده اند پاک می کند و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر کاهش می یابد.

خواب همچنین نقش مهمی در حفظ سطح گلوکز خون و در نتیجه خطر ابتلا به دیابت دارد. میدوز می گوید: «خواب خوب شبانه درمانی است و به ما کمک می کند تا شادتر از خواب بیدار شویم. خواب همچنین از قشر پیش پیشانی مغز ما محافظت می کند، ناحیه ای از مغز که مسئول عملکردهای اجرایی سطح بالاتری مانند تمرکز، حل مسئله و تصمیم گیری است.

اما آیا می توانید بیش از حد بخوابید؟ بله، شنورباخ می‌گوید: «مواقعی وجود دارد که ممکن است بیشتر از زمان‌های دیگر احساس خواب آلودگی کنید، مانند زمانی که بدنتان در حال مبارزه با یک بیماری است، اما به طور کلی، می‌توانید رابطه بین خواب و سلامت یا عملکرد را به شکل U در نظر بگیرید. نمودار.” و نوعی نسبت طلایی وجود دارد و کم خوابی و خواب زیاد توصیه نمی شود».

چه زمانی پرخوابی مشکل ساز می شود؟

مقدار مناسب خواب می تواند کمی شخصی باشد. برخی از افراد پس از ۷ ساعت خواب احساس خوبی دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است کمی بیشتر نیاز داشته باشند.

طبق تعریف بنیاد ملی خواب ایالات متحده، پرخوابی (همچنین به عنوان خواب طولانی شناخته می شود) به عنوان خواب بیش از 9 ساعت تعریف می شود. اکثر متخصصان معتقدند که خواب بیش از 9 ساعت برای بزرگسالان بیش از حد خواب است.

اختلالات خواب

شنورباخ به لایوسانیس می گوید: «خواب زیاد اغلب با اختلالات ذهنی یا جسمی مانند آپنه خواب، افسردگی، یا عوارض جانبی داروها و عوارضی که ممکن است با خواب زیاد مانند دیابت، بیماری قلبی، چاقی و بیماری روانی همراه باشد، مرتبط است. .

پرخوابی (برخلاف بی خوابی) وضعیتی است که در آن شما زیاد می خوابید و در طول روز احساس خواب آلودگی می کنید. حملات خواب (نارکولپسی) و سایر اختلالات خواب معمولاً باعث پرخوابی می شوند. میدوز می گوید:

پرخوابی با خواب‌آلودگی بیش از حد در طول روز مشخص می‌شود که ممکن است باعث شود احساس کنید باید بیش از نیاز خود بخوابید، اما همچنان با احساس خستگی از خواب بیدار شوید. پرخوابی می تواند هم اولیه و هم ثانویه باشد. پرخوابی اولیه معمولاً علت مشخصی ندارد. علت پرخوابی ثانویه می تواند بیماری ها، مشکلات روانی، داروها، اختلالات خواب یا کم خوابی ناشی از نوبت کاری باشد.

اختلال عملکرد مغز

بر اساس بزرگترین مطالعه خواب جهان که در مجله Sleep منتشر شده است، خواب بیش از حد (بیش از هشت ساعت) می تواند تأثیر مخربی بر مغز داشته باشد. دانشمندان علوم اعصاب در انستیتوی مغز و ذهن دانشگاه غربی انتاریو دریافتند که خواب زیاد می تواند توانایی شناختی و مهارت های استدلال را کاهش دهد.

افزایش وزن

یک مطالعه منتشر شده در مجله Sleep نشان داد که در یک دوره شش ساله، افرادی که 9 تا 10 ساعت در شب می‌خوابیدند، 21 درصد بیشتر از افرادی که 7 تا 8 ساعت می‌خوابیدند، در معرض چاقی بودند. ارتباط بین مدت خواب و چاقی حتی زمانی که اثرات مصرف غذا و ورزش در نظر گرفته شد، باقی ماند.

افسردگی و سلامت روان

پرخوابی یکی از علائم احتمالی افسردگی و اضطراب است و می تواند وضعیت را بدتر کند. یک مطالعه منتشر شده در مجله Sleep Medicine Reviews نشان داد که میزان افسردگی در افرادی که بیشتر می خوابند بیشتر است.

عوامل سبک زندگی

اگر به دلیل عوامل سبک زندگی مانند مصرف بیش از حد الکل یا داروهای تجویزی خاص، خواب کافی ندارید، بدن شما سعی می کند با پرخوابی جبران کند. مطالعات نشان داده اند که خواب زیاد می تواند به افزایش التهاب کمک کند. التهاب با افزایش خطر ابتلا به بیماری های مختلف از دیابت گرفته تا آلزایمر مرتبط است. میدوز می‌گوید: «عادات بد سبک زندگی که بر کیفیت و مدت خواب تأثیر منفی می‌گذارد شامل مصرف بیش از حد کافئین، الکل، قند و نیکوتین و همچنین عدم ورزش است. سبک زندگی سالمی داشته باشید که به خوابیدن کمک می کند. سعی کنید بیش از دو تا سه نوشیدنی کافئین دار در روز ننوشید و در ظهر از جایگزین های گیاهی یا بدون کافئین استفاده کنید. همیشه فعال باشید و سعی کنید به جای تمرین با وزنه یا دویدن، ورزش های هوازی مانند پیاده روی، رقصیدن یا دویدن را انتخاب کنید. سعی کنید حداقل دو ساعت بین ورزش و زمان خواب فاصله داشته باشید تا بدن شما بتواند دمای مرکزی خود را خنک کند.

Schnorbach می‌گوید اگر بیش از حد می‌خوابید، به سبک زندگی خود نگاه کنید تا ببینید آیا عادت‌هایی وجود دارد که می‌تواند بر کیفیت خواب شما تأثیر بگذارد و باعث پرخوابی شما شود. او می‌گوید: «توصیه می‌کنم در مورد وضعیت خود با پزشک خود صحبت کنید، زیرا خواب زیاد می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات روحی یا جسمی باشد.»