آیا تیم کوک رویای استیو جابز در مورد اپل واچ را به واقعیت تبدیل خواهد کرد؟


طبق گزارش بلومبرگ، اپل “پیشرفت قابل توجهی” در روند توسعه یک سیستم کنترل قند خون غیرتهاجمی داشته است. این ویژگی که در آینده به اپل واچ اضافه خواهد شد، به افراد دیابتی و سایر افراد این امکان را می دهد که بدون نیاز به آزمایش خون از طریق سرنگ، سطح قند خون خود را کنترل کنند.

به منظور تخمین سطح قند بدون استفاده از نمونه خون، اپل در حال تولید یک تراشه فوتونیک سیلیکونی است که از تکنیک درون یابی نوری استفاده می کند. در این روش نور لیزر از زیر پوست ساطع می شود تا غلظت قند در بدن اندازه گیری شود.

بلومبرگ می‌گوید فناوری جدید اپل در مرحله «اثبات مفهوم» قرار دارد و قابل اعتماد است، اما سیستم مبتنی بر این فناوری باید به اندازه‌ای کوچک ساخته شود تا در یک گجت پوشیدنی مانند یک ساعت هوشمند قرار بگیرد. گفته می شود دستگاه آزمایشی فعلی اپل به اندازه یک آیفون است و می توان آن را به بازوی بیمار متصل کرد. نسخه قبلی آنقدر بزرگ بود که بیمار مجبور بود آن را روی میز بگذارد.

به گفته منابع، غول نیمه هادی تایوانی TSMC، پردازنده اصلی مورد استفاده در دستگاه آزمایشی اپل را تولید کرد. اپل قبلا با Rockley Photonics برای تولید حسگرها و تراشه‌های مربوط به نظارت بر قند خون کار کرده بود.

در سال 2021، Rockley Photonics از سنسور دیجیتالی رونمایی کرد که می توانست دمای بدن، فشار خون، قند خون، هیدراتاسیون، الکل، لاکتات و غیره را اندازه گیری کند. Rockley Photonics در آن زمان به وضوح اعلام کرد که اپل بزرگترین مشتری آن است، اما سازنده اپل واچ در نهایت به رابطه تجاری خود با این شرکت پایان داد.

بلومبرگ می‌گوید صدها مهندس اپل در تیم XDG روی این پروژه کار می‌کنند، اما هنوز سال‌ها با سیستم پایش قند خون فاصله داریم. به گفته منابع آگاه، XDG مخفی ترین تیم اپل است. این شرکت صدها میلیون دلار به پروژه مذکور اختصاص داده است.

اپل در ابتدا در سال 2010 (دوران رهبری استیو جابز) پس از خرید RareLight شروع به کار بر روی یک سیستم نظارت بر قند خون کرد. برای سال‌ها، این شرکت استارت‌آپ پوسته‌ای به نام Avolante Health LLC ایجاد کرده است تا دستاوردهای پزشکی خود را در سکوت کامل تبلیغ کند. این استارت آپ در نهایت بخشی از تیم XDG شد.

در دهه گذشته، اپل آزمایش‌های انسانی سیستم‌های کنترل قند خون غیرتهاجمی را انجام داده است. اپل از گروهی از افراد مبتلا به پیش دیابت و دیابت نوع 2 استفاده کرد. همچنین برخی از شرکت کنندگان در آزمایشات اپل افراد سالمی بوده اند.