آیا تولید پردازنده های نسل 15 اینتل تا اواخر سال 2024 به تعویق افتاده است؟


طبق ادعای دیجی‌تایمز، اینتل احتمالا دیرتر از پیش‌بینی‌های اولیه، نسل پانزدهم پردازنده‌های سری Arrow Lake را عرضه خواهد کرد. منابع آگاه می گویند که عملکرد لیتوگرافی سه نانومتری TSMC فراتر از انتظارات است. اما اینتل تصمیم گرفته است تا سفارش پردازنده های مبتنی بر این لیتوگرافی را تا سه ماهه چهارم سال 2024 به تعویق بیندازد. این تاخیر تاریخ عرضه پردازنده های Arrow Lake را به نیمه دوم سال 2025 می برد.

پردازنده های Intel Arrow Lake بر اساس طراحی چیپلت (شامل کاشی های پردازشی مختلف) تولید خواهند شد. احتمالاً اینتل از لیتوگرافی 20A اختصاصی در تولید کاشی های CPU استفاده می کند. اما برای ساخت کاشی GPU به لیتوگرافی سه نانومتری TSMC می رود.

پردازنده های Arrow Lake به هسته های Lion Cove و Skymont مجهز خواهند شد. در همین حال، انتظار می‌رود نسل چهاردهم پردازنده‌های Meteor Lake با هسته‌های Redwood Cove و Crestmont وارد بازار شوند. احتمالا تعداد هسته های پرقدرت در دریاچه ارو به 8 هسته و تعداد هسته های کم مصرف به 32 می رسد.

عملکرد فراتر از انتظارات لیتوگرافی 3 نانومتری TSMC خبر بسیار خوبی برای این شرکت تایوانی و مشتریانش است. گفته می شود اپل تمام ظرفیت تولید نسل اول این لیتوگرافی را برای پردازنده های خود محفوظ کرده است. لیتوگرافی سه نانومتری منجر به تولید پیشرفته ترین پردازنده های دنیا می شود.