آیا تلویزیون های 8K به سرنوشت سه بعدی دچار خواهند شد؟


مشکل جای دیگری است

چرا دقیقاً فناوری 8K در CES 2023 نمایش ضعیفی داشت؟ شاید باید مربوط به غذا خوردن آنها در قفسه فروشگاه های فیزیکی و آنلاین باشد. در سال های اخیر، فروش تلویزیون های 8K ناامید کننده بوده است. آمار منتشر شده در آوریل 2022 توسط موسسه Omdia تصویری تاریک نشان می دهد: فروش تلویزیون های 8K تنها 0.15 درصد از کل فروش تلویزیون های فروخته شده در سال 2021 بوده است و سامسونگ که سهم 65 درصدی در صحنه محصولات 8K دارد، شاهد خواهد بود. کاهش فروش در سال 2021. نسبت به سال 2020 18 درصد را تجربه کرده است.

شاید مشکل از قیمت تلویزیون های 8K باشد. معمولا قیمت تلویزیون های مذکور یک گردن بالاتر از مدل های 4K هم سایز است و فاصله 1000 تا 2500 دلاری را نشان می دهد. مشتریان همچنین همیشه نشان داده اند که تنها زمانی جیب خود را بیشتر دراز می کنند که واقعاً سود قابل توجهی در آن ببینند. به عنوان مثال می توان به ظهور و رونق فناوری تلویزیون های OLED اشاره کرد که زمانی خریداران را وادار می کرد هزاران دلار برای یک مدل 50 اینچی با وضوح 1080p خرج کنند.

زمستان اروپا؛ عامل خواب زمستانی در بازار تلویزیون 8K

شاید یکی دیگر از دلایل این امر قوانین اخیر اتحادیه اروپا در مورد مصرف انرژی باشد که بسیاری از تلویزیون های 8K را از کار انداخته و بازار را به طور موقت منجمد کرده است. بسیاری از مشتریان تمایلی به خرید محصولی ندارند که قوانین آن را در کفش خود داشته باشد و تولیدکنندگان هنوز راه حلی برای آن پیدا نکرده اند.

یکی دیگر از دلایل مهم می تواند شکست رویکرد تولیدکنندگان در تولید سخت افزار محصول و انداختن بار تولید محتوا بر دوش دیگران باشد. زیرا در حال حاضر، تقریبا هیچ محتوای محلی مناسبی با کیفیت 8K تولید نمی شود. مشکل مذکور به ویژه در آمریکا شدید است. به گونه ای که هیچ شرکت تلویزیونی یا ماهواره ای یا سرویس پخش برنامه های 8K را پخش نمی کند.

اگرچه هالیوود و دیگر شرکت های فیلمسازی به تدریج به تولید محتوای 8K روی می آورند، اما نتایج آن هنوز دیده نمی شود.

آیا موبایل به 8K می رسد؟

آیا همه این عوامل منجر به مرگ 8K می شود؟ خیر؛ اما ممکن است این فناوری در خواب زمستانی قرار گیرد که پایان آن مشخص نیست. در اینجا ما با یک دور باطل مانند پازل معروف مرغ یا تخم مرغ روبرو هستیم. از یک طرف، مصرف کنندگان تمایلی به خرید تلویزیون های گران قیمت 8K تا زمانی که محتوای کافی در دسترس نباشد، ندارند. از سوی دیگر، تولیدکنندگان محتوا تا زمانی که مخاطبان کافی نداشته باشند، تمایلی به تولید محتوای 8K ندارند. و این داستان با پایانی نامعلوم ادامه دارد.

شاید دستگاه های تلفن همراه کوچک بتوانند ناجی نمایشگرهای بزرگ 8K باشند

به نظر می رسد که این بار کوچکترها قرار است به بزرگترها برسند و صفحه نمایش های غول پیکر 8K را از لبه پرتگاه نجات دهند. سامسونگ و سونی تنها به جذب خریداران تلویزیون های 8K علاقه مند نیستند. در عوض، آنها سرمایه گذاری زیادی برای تولید محتوا برای فناوری 8K کرده اند. در دنیای گوشی‌های هوشمند، سامسونگ با انبوهی از گوشی‌های سری گلکسی اس 20 و مدل‌های جدیدتر مجهز به قابلیت فیلم‌برداری 8K از یک سو و سونی با تولید انواع دوربین‌های حرفه‌ای با قابلیت ضبط تصاویر 8K از سوی دیگر، در حال مبارزه هستند. برای نجات فناوری مذکور

البته صحبت در مورد قدرت و مزایای دستگاه هایی که توانایی ضبط ویدیوهای 8K را دارند کافی نیست و شرکت های مذکور مجبور شدند تلویزیون هایی بسازند که بتوانند آن را به همه نشان دهند تا به طور عینی قابلیت های آن را به نمایش بگذارند. شاید در حال حاضر مخاطبان چنین دستگاه هایی و تولیدکنندگان محتوای آن بسیار اندک باشند. اما آنها برای زنده نگه داشتن فناوری 8K کافی هستند تا در نهایت بازیکنان بزرگ را به خود جذب کنند.

حرف اول را هنوز بزرگترها می زنند