آیا تلسکوپ های روی ماه قبل از ساخته شدن محکوم به فنا هستند؟


البته ناگفته نماند که Changi 4، ماموریت تاریخی چین است 2019 با حمل یک آنتن ساده نجوم رادیویی در سمت تاریک ماه فرود آمد. اما این مأموریت برای مشاهدات کیهانی بهینه نشده بود و بنابراین تحت تأثیر تداخل رادیویی خود فرودگر قرار گرفت.

مریخ نورد Lucinete که توسط ناسا و وزارت دفاع ایالات متحده تامین مالی می شود، توسط یک پیمانکار خصوصی به عنوان بخشی از برنامه خدمات حمل و نقل تجاری ماه ناسا به سمت دور ماه فرستاده خواهد شد. چهار آنتن سه متری این فضاپیما که به صورت ضربدری نصب شده اند، سعی خواهند کرد تا “سپیده دم کیهانی” را اندازه گیری کنند. دوره ای از تاریخ جهان که تصور می شود در طیف رادیویی قابل تشخیص است و با رصد آن، ظهور اولین ستارگان کیهان آشکار خواهد شد.

با این حال، اندازه گیری طلوع کیهانی حتی از مکان ساکت و آرام در سمت دور ماه برای لوسینیت چالش برانگیز خواهد بود. اثر رادیویی جهان اولیه صد هزار بار ضعیف تر از نویز تولید شده توسط جهان در همان محدوده فرکانسی است. در نتیجه، محدود کردن این صدا از خود فضاپیما بسیار مهم خواهد بود.

استوارت بیلاخترفیزیکدان دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو که محقق اصلی این ماموریت است، می گوید: «تنها راه برای انجام این کار، خاموش کردن کامل مریخ نورد و قرار دادن باتری های کافی برای نگه داشتن گیرنده رادیویی در طول شب های قمری دو هفته ای است. ناسا گیرنده های الکترونیکی، از جمله ساعت هایی که عملکرد مداوم رایانه ها را امکان پذیر می کنند، باید به گونه ای طراحی شوند که هرگونه انتشار رادیویی را در بخش محدودی از طیف مسدود کند. ما نیاز داریم که همه اسیلاتورها در فرکانس های شناخته شده با ثبات فرکانس تایید شده کار کنند. حذف یک منبع شناخته شده و قابل پیش بینی نویز در طول پردازش داده برای آزمایشگران آسان تر است.

به گفته بیل، این نوع طراحی ها اقدامات احتیاطی نسبتاً ساده ای هستند که همه مأموریت های قمری، از جمله مأموریت های تجاری، می توانند انجام دهند. اگر فضاپیما به گونه ای طراحی شود که عاری از هرگونه تداخل فرکانس رادیویی باشد، می تواند احتمال آسیب رساندن به آزمایش های آینده را تا حد زیادی کاهش دهد.