آیا بیت کوین کلاهبرداری است؟ مدیر عامل جی پی مورگان پاسخ می دهد


علیرغم طولانی شدن زمستان کریپتوکارنسی، طرفداران صنعت کریپتو نسبت به چشم انداز آینده آن خوش بین هستند و حداقل در ابتدای سال 2023 دلایل خوبی برای این امر دارند.

در حالی که سال 2022 شاهد کاهش قابل توجهی در ارزش محبوب ترین ارز دیجیتال جهان، بیت کوین بودیم، اما با آغاز سال جدید و طی هفته های گذشته، قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال رشد قابل توجهی داشته است.

در زمان نگارش این مقاله، طبق داده‌های Coinkego، هر واحد بیت‌کوین حدود 22700 دلار معامله می‌شود که در مقایسه با هفته گذشته 15 درصد افزایش داشته است. با این حال، جیمی دیمونمدیرعامل جی پی مورگان هنوز در مورد عملکرد ارزهای رمزنگاری شده قانع نشده است و البته هرگز نگاه مثبتی به این بازار نداشته است.

آیا قیمت بیت کوین در حال انفجار است؟

جیمی دیمون در گذشته، او از عباراتی مانند کلاهبرداری و انفجار قیمت برای صحبت در مورد بیت کوین استفاده نمی کرد.

دیمون او می‌گوید هر معامله‌گری را که در جی‌پی مورگان در زمینه ارزهای رمزنگاری‌شده فعال بوده است، اخراج می‌کند و دلایلی هم برای آن دارد. تجارت ارزهای دیجیتال خلاف سیاست شرکت است و او افرادی را که این کار را انجام می دهند احمقانه و خطرناک توصیف می کند.

این غول بانکداری جهان حدود 6 سال است که از ارزهای دیجیتال انتقاد کرده است. دیمون پس از مشکلات ناشی از سقوط صرافی FTX، او ادعا کرد که بیت کوین یک کلاهبرداری است و بار دیگر مخالفت خود را با بزرگترین ارز دیجیتال تکرار کرد.

دیمون هفته گذشته در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، او ارزهای دیجیتال را دارایی هایی بدون ارزش واقعی توصیف کرد.

آیا امتحان کردن ارزهای دیجیتال اتلاف وقت است؟

مدیرعامل جی پی مورگال در مصاحبه اخیر خود اظهار داشت:

دیمون او درباره ویژگی‌های بلاک چین و فناوری‌های دفتر کل آن صحبت کرد، اما تردید دارد که بیت‌کوین واقعاً یک ذخیره‌کننده ارزش است. او می گوید:

دیمون و JP Morgan این فناوری را در سال 2017 پذیرفت و به راه اندازی The Enterprise Ethereum Alliance به عنوان یک اتحاد بلاک چین منبع باز کمک کرد. جی پی مورگان در واقع یکی از 86 شرکتی بود که در آن زمان در تاسیس اتحادیه مذکور نقش داشت.

چرا بسیاری از شرکت ها و مردم از بیت کوین حمایت می کنند؟

به گفته بیت کوینیست، علاقه مندان به فناوری و آزادی خواهانی که به سیاست های پولی دولت ها اعتماد ندارند و همچنین معامله گرانی که جذب تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال می شوند، از جمله کسانی هستند که از بیت کوین حمایت می کنند. این در حالی است که اکثر بانک ها از زمان ظهور پادشاه رمزارزها و به دنبال بحران مالی از آن اجتناب کرده اند.

تورم هنوز به طور قابل توجهی بالاتر از هدف دو درصدی فدرال رزرو ایالات متحده است و انتظار می رود نرخ بهره از پنج درصد فراتر رود. بنابراین دیمون امسال او چشم انداز بدبینانه ای به اقتصاد آمریکا دارد.

مدیرعامل جی پی مورگان همچنین اعلام کرد که یکی از بزرگترین تهدیدها برای اقتصاد جهانی درگیری بین روسیه و اوکراین است که خطوط عرضه را مختل کرده و هزینه های جهانی انرژی را افزایش داده است.