آیا بیت کوین واقعا جایگزین طلا خواهد شد؟


بیت کوین نوعی ارز دیجیتال است که مستقل از هر واسطه ای از جمله بانک ها و دولت ها عمل می کند. این فناوری بر اساس بلاک چین توسعه یافته است و تراکنش های همتا به همتا را در بین کاربران فعال کرده است. در سال 2009، ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را به عنوان اولین بیت کوین کرد رمزارز جهان را معرفی کرد و این پروژه اکنون با ارزش ترین ارز رمزنگاری شده در جهان امروز به حساب می آید.

بیت کوین به طور گسترده ای به عنوان یک روش پرداخت استفاده می شود و مانند طلا دارایی است که سرمایه گذاران و معامله گران را به خود جذب می کند.

چهار شباهت بین طلا و بیت کوین

در ادامه به برخی از شباهت های طلا و بیت کوین اشاره می کنیم:

1. قابل تعویض

قابلیت مبادله به توانایی یک دارایی برای مبادله با دارایی دیگری از نوع خود اشاره دارد. برای مثال، هم بیت کوین و هم طلا قابل تعویض هستند. زیرا می توان آنها را با سایر دارایی های مشابه مبادله کرد.

2. نادر بودن

طلا و بیت کوین کمیاب هستند و عرضه محدودی دارند. حداکثر تعداد بیت کوینی که وجود خواهد داشت 21 میلیون توکن است و طبق پیش بینی ها تا سال 2140 به این تعداد خواهد رسید.

طلا نیز عرضه محدودی دارد و پیش بینی می شود به مرور زمان تولید این فلز کاهش یافته و استخراج آن دشوارتر شود. زیرا معدنچیان بیشترین مقدار طلا را در نزدیکی سطح زمین استخراج کرده اند و کمبود این فلز تا حد زیادی باعث تورم مصنوعی می شود.

3. خواص ضد التهابی

از آنجایی که بیت کوین و طلا در بازار سهام همبستگی کمی دارند، از ویژگی ضد تورم سود می برند. این ویژگی این دو دارایی را برای سرمایه گذارانی که به دنبال حفظ موقعیت مالی خود هستند، گزینه های مناسبی می کند.

4. توانایی کسب سود از طریق نوسان

بیت کوین و طلا فرصت هایی را برای سرمایه گذاری های سفته ای ارائه می دهند. یعنی با پیش بینی جهت قیمت این دارایی ها می توانید از نوسانات آن سود ببرید. بیت کوین بسیار نوسان است، در حالی که طلا پایدارتر است. با این حال، سرمایه گذارانی که طلا می خرند نیز سود قابل توجهی کسب می کنند.

پنج تفاوت طلا و بیت کوین

در مقاله زیر قصد داریم چند تفاوت مهم طلا و بیت کوین را بیان کنیم.

طلا تا حد زیادی یک وثیقه جهانی محسوب می شود. در بسیاری از کشورها امکان گرفتن وام با گرو طلا وجود دارد. غیرعادی است که ببینیم دولت ها به طلا توجه نمی کنند و نسبت به استخراج غیرقانونی آن و برخی اقدامات غیرقابل قبول در مورد این فلز گرانبها واکنش نشان نمی دهند.

شایان ذکر است که بیت کوین هنوز نمی تواند به عنوان وثیقه جهانی در نظر گرفته شود و علاوه بر این، در بسیاری از نقاط جهان وضعیت نظارتی نامشخصی دارد.

2. ملموس بودن

طلا شکل فیزیکی دارد. در حالی که بیت کوین اینگونه نیست. با این اوصاف، می توان گفت که پادشاه ارزهای دیجیتال از طلا قابل حمل تر است. شما می توانید با 100000 دلار بیت کوین بدون هیچ مشکلی به هر کجا سفر کنید. زیرا همه چیز به عنوان ارز مجازی در گوشی هوشمند شما ذخیره می شود. اما جابجایی چنین حجمی از طلا می تواند دشوار باشد.

بیت کوین نوسانات زیادی دارد و قیمت آن واقعا ناپایدار است. ممکن است این ویژگی برای معاملات کوتاه مدت و میان مدت مناسب تر از معاملات بلند مدت باشد. قیمت این ارز دیجیتال تنها در سال 2022 بیش از 65 درصد کاهش یافت. علاوه بر این، بیش از 100٪ از ارزش خود را فقط بین ژانویه و نوامبر سال گذشته از دست داد.

با این حال، طلا بسیار پایدار است و آن را به ذخیره بسیار خوبی از دارایی با ارزش تبدیل می کند. این فلز در طول تاریخ بشر به عنوان ذخیره ارزش استفاده شده است و بیشتر برای معاملات بلندمدت مفید است. به عنوان مثال، طلا در سال 2022 تنها 4 درصد از ارزش خود را از دست داد. ارزش این دارایی بین ژانویه تا مارس 2021 13 درصد افزایش یافت. اما در بازه زمانی اسفند تا آذر همان سال با کاهش 12 درصدی مواجه شد.

طلا مصارف مختلفی دارد و در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. از این فلز برای ساخت جواهرات و بسیاری از اشیای قیمتی دیگر استفاده می شود. فراموش نکنید که تقاضا برای طلا و محصولات ساخته شده با این فلز در آینده افزایش خواهد یافت.

بیت کوین در درجه اول به عنوان نوعی ارز شناخته می شود و مردم از این ابزار برای انتقال ارزش استفاده می کنند. نکته مهم دیگر این است که استقبال از این ارز دیجیتال در نقاط مختلف دنیا متفاوت است و محدودیت هایی برای استفاده از آن وجود دارد. بیت کوین ارزی است که به ایمان افراد بستگی دارد و هر گاه اعتماد مردم به دارایی مذکور افزایش یابد، ارزش آن نیز افزایش می یابد و با کاهش اعتماد مردم به سلطان ارزهای دیجیتال، شاهد کاهش ارزش آن خواهیم بود. بنابراین، بیت کوین ارزش ذاتی ندارد و ممکن است تحت شرایط خاصی قیمت آن به صفر برسد.

طلا از نظر اعتماد مردم سابقه بسیار درخشانی دارد و بسیاری از مردم از آن برای ذخیره ارزش استفاده می کنند. از طرفی بیت کوین تنها 14 سال قدمت دارد و در مقایسه با طلا سابقه طولانی ندارد. همچنین بیت کوین بسیار پرنوسان است و محبوبیت آن به اندازه طلا نیست.

آیا بیت کوین می تواند جایگزین طلا شود؟